برگزاری دو کارگاه آموزشی بین‌المللی در روزهای نمایشگاه

رییس ستاد برگزاری دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه اعلام کرد:

اهمیت FINEX 2019 و جایگاه بین المللی آن ، دو موسسه بین المللی را بر آن داشت تا حضور خود را در این رویداد بین‌المللی قطعی کنند. انجمن بین المللی روابط عمومی IPRA و شرکت ARJAN CAPITAL دو نهادی هستند که به برگزاری کارگاه های آموزشی می پردازند.

با توجه به برگزاری دوازدهمین دوره از نمایشگاه‌های بین‌المللی بورس، بانک و بیمه، این رویداد مهم را چگونه ارزیابی می‌‌کنید و تا کنون چقدر به اهداف متصور اولیه دست یافته‌اید؟

 جواب کوتاه اینکه در سال 94 که این نمایشگاه برگزار نشد، تقاضاهای زیادی به مدیران وقت سازمان بورس رسید که نشان می‌داد متقاضیان این رویداد زیاد هستند. به‌علاوه نمایندگان بخش‌های بانکی و بیمه‌ای هم در وزارت امور اقتصادی و دارایی عنوان می‌کردند که این نمایشگاه بخشی از هویت آنان است و حتما باید برگزار شود.

این موضوع به تنهایی نشان می‌دهد که نه ما به عنوان برگزارکننده رویداد بلکه سایر مشارکت‌کنندگان هم در طول سال‌های برپایی این رویداد به این نتیجه رسیده‌اند که این نمایشگاه مفید و مؤثر است. اگر بخواهیم بیشتر به این موضوع بپردازیم باید به کارکردهای نمایشگاه‌ها توجه کنیم. معمولا نمایشگاه‌ها محلی برای ارتباط بیشتر و مستقیم عرضه‌کنندگان خدمات با مشتریان و مخاطبان است و به این جهت شکل می‌گیرند که یک یا چند صنعت به راحتی در دسترس مشتریان قرار گیرد؛ به‌علاوه نمایشگاه‌ها محلی برای دیدارها و جلسات کاری چه از نوع مشتری با خدمات‌دهنده و چه از نوع خدمات‌دهنده با خدمات‌دهنده هستند.  ما همه این موارد را در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه شاهدیم.

از طرف دیگر نمایشگاه محلی برای برنامه‌های جانبی غنی است. در این نمایشگاه شاهد برپایی همایش‌ها و دوره‌های آموزشی هستیم که برای حاضران آموزنده است. بیشتر این جلسات به صورت کارگاهی برگزار می‌شود و افراد شرکت‌کننده پرسش‌های خود را مطرح می‌کنند. یکی از حلقه‌های مفقوده بین علم و عمل، ضعف ارتباطی دانشگاه و صنعت عنوان شده است؛ به همین منظور تورهایی برای بازدید دانشجویان از این نمایشگاه داریم و حتی غرفه‌هایی از سوی دانشگاه‌ها برای معرفی رشته‌های حوزه اقتصاد و مالی وجود دارد که دانش‌آموزان یا والدین آنها می‌توانند با مراجعه به این غرفه‌ها درباره آینده رشته‌های دانشگاهی مرتبط کسب اطلاع کنند.

به همین دلیل تور دانش‌آموزی هم داریم و از جهت اینکه فعالیت‌های فرهنگی باید از سنین پایین شروع شود، بخشی از تورهای دانش‌آموزی هم به دانش‌آموزان کم‌سن و سال‌تر اختصاص دارد که در غالب غرفه کودک و نوجوان مفاهیم کلی سرمایه‌گذاری و پس‌انداز را به آنها آموزش می‌دهیم. همچنین مسابقه‌ای برای افزایش مهارت‌های مالی بین دانش‌آموزان با عنوان فین تک دانش آموزی برگزار می‌شود که این مسابقه نه تنها در تهران بلکه در شهرهای دیگر هم با استقبال بسیار گسترده دانش‌آموزان مواجه شده است. در کنار اینها باید به ده‌ها رویداد دیگر اشاره کرد که در هر یک از بخش‌های مرتبط با بورس، بانک و بیمه برگزار می‌شود و ارزش افزوده این نمایشگاه را بالا می‌برد.

 بنابراین یکی از اهداف مهم توسعه  فرهنگ سرمایه‌گذاری است؟

در واقع، هدف اصلی ما از برپایی این رویداد توسعه فرهنگ سرمایه‌گذاری صحیح در دارایی‌های مالی است که شامل هر سه حوزه بورس، بانک و بیمه می‌شود. مطابق با آمارها سطح سواد مالی یعنی دانش و مهارت سرمایه‌گذاری درست در کشور پایین است و این نمایشگاه تلاش می‌کند تا در حد توان خود این سطح را ارتقا دهد.

شعار سال  98 «رونق تولید» عنوان شده است؛ فکر می‌کنید مجموعه ارکان اقتصادی در این مقوله  چقدر می‌توانند موثر باشند؟

شکی نیست که سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مالی به منزله حمایت از صنایع داخلی و کمک به اقتصاد ملی است. وقتی فردی سهام شرکتی تولیدی را می‌خرد در واقع به تولید کالاهای آن شرکت کمک می‌کند و خودش هم سود به دست می‌آورد؛ ولی ضعف سواد مالی موجب شده که گاه عده‌ای به بازارهای کاذب مثل بازار ارز روی آورند که فعالیت غیرضروری در آنها برای اقتصاد کشور مضر و برای خود فرد هم با ریسک‌های زیادی همراه است. با این وصف، اگر مشارکت‌کنندگان بتوانند هم مفاهیم سواد مالی را به مشتریان خود منتقل کنند و هم کسب و کار خود را به خوبی عرضه کنند و در نتیجه مشتری جدید یا قوی‌تری را جذب کنند، همه باهم سود کرده‌اند و این در نهایت  موجب رونق تولید، ‌اشتغالزایی و… می‌شود.

فکر می‌کنید این اهداف در نمایشگاه‌های گذشته محقق شده است؟

خروجی‌های این نمایشگاه متنوع است. بسیاری از مراجعه‌کنندگان در دوره‌های آموزشی شرکت کرده و بر سطح دانش و مهارت خود افزوده‌اند. از این رو مشارکت‌کنندگان موفق شده‌اند مشتریان جدیدی برای خود بیابند. از طرفی هم بازدیدکنندگان موفق شده‌اند برخی مشکلات در فعالیت‌های خود را به صورت حضوری و سریع حل کنند.

فعالان حوزه‌های مرتبط با این نمایشگاه هم از طریق این فرصت ایجاد شده، دیدارهای کاری و دوستانه زیادی داشته‌اند که گاه اثرات آن را با ما هم مطرح می‌کنند. پدران و مادرانی بوده‌اند که از طریق این نمایشگاه دیدگاه بهتری نسبت به رشته‌های تحصیلی این حوزه پیدا کرده‌اند. دانش‌آموزان و دانشجویان زیادی با صنعت مالی کشور آشنا شده‌اند و به نوعی آینده‌سازی در ابعاد خودش رخ داده است.

خبرنگاران این حوزه موفق شده‌اند در قالب نشست‌های خبری یا مصاحبه‌ها، اطلاعات مهمی را از متولیان امر به مردم منتقل کنند. افراد متعددی از تالار فرهنگ بازدید کرده‌اند که در واقع ارائه‌ای آموزشی با فضای هنری برای آنان بوده است. در این نمایشگاه محصولات جدید یا خدماتی با تخفیف به مشتریان ارائه شده و می شود. بازدیدکنندگان خارجی از این نمایشگاه، گاه از پیشرفت بازار ایران ابراز شگفتی کرده و گاه رهنمودها و نظراتی درخصوص سرمایه‌گذاری در ایران ارائه کرده‌اند. البته این نمایشگاه دستاورد غیرمادی هم داشته است و آن اینکه، در طول برپایی این نمایشگاه شاهد همدلی و همراهی شرکت‌های فراوانی هستیم که در سه حوزه مختلف این رویداد شرکت می‌کنند.

چه برنامه‌هایی را برای ایجاد تفاوت بین نمایشگاه سال ۹۸ با نمایشگاه‌هایی که تاکنون برگزار کرده‌اید در نظر دارید و چرا؟

باید تاکید کنم که تفاوت بین دوره‌های نمایشگاه به معنای بهترشدن آن، صرفا وظیفه برگزارکننده نمایشگاه نیست. ما موظفیم در حد امکانات، فضای مناسبی برای بهبود شرایط ایجاد کنیم ولی خود مشارکت‌کنندگان هستند که باید به افزایش غنای نمایشگاه کمک کنند، به همین منظور شورای سیاستگذاری نمایشگاه، توسط مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی و با حضور نمایندگان بانک‌های دولتی و خصوصی، بیمه‌های دولتی و خصوصی شکل گرفته و در جلسات مشترک سعی داریم تا ضمن استماع دیدگاه‌ها تا حد امکان آنها را اجرایی کنیم و همینطور پیشنهادهای خود را به این عزیزان ارائه دهیم؛ پیشنهادهایی که به اعتقاد ما در صورت اجرا توسط مشارکت‌کنندگان هر یک از بخش‌ها، محتوا و اثربخشی نمایشگاه را تقویت می‌کند.

روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس و شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس نیز برنامه‌هایی در بخش‌های اختصاصی خود مدنظر دارند که امیدواریم با اجرای آنها ارتقای مستمری را که تاکنون شاهد بوده‌ایم، ادامه دهیم. یکی از موضوعات فراگیر در این حوزه تعیین شعار «مشارکت بیشتر، اقتصاد بهتر» برای فاینکس دوازدهم است. به همین دلیل ما یک مسابقه حضوری با عنوان دانش مالی به رویدادهای نمایشگاه اضافه کرده‌ایم.

بعلاوه از بانک‌ها و بیمه‌ها خواسته‌ایم مقولات جدید مانند ارزهای دیجیتال را که امروزه مورد توجه قرار گرفته مدنظر قرار دهند و دوره‌های آموزشی برای آن در نظر بگیرند تا بازدیدکنندگان بتوانند سطح دانش خود را در این زمینه افزایش دهند. تعدادی کارگاه با حضور مقامات ارشد بین‌المللی نیز برگزار می‌شود که با استقبال مواجه شده است. همین طور با توجه به مشکلات پیش‌آمده برای هموطنان مناطق سیل‌زده در حال رایزنی با هلال احمر هستیم تا با مشارکت این نهاد گامی جهت تسکین آلام ناشی از سیل اخیر برداشته باشیم.

در عین حال فعالیت‌های مربوط به خیریه‌ها نیز جایگاه خود را مانند گذشته دارند. در حوزه ستاد خبری نیز تلاش کرده‌ایم تا منسجم‌تر از دوره‌های قبل عمل کنیم تا اطلاع‌رسانی‌ نمایشگاه تقویت شود. رسانه اختصاصی این نمایشگاه با عنوان فاینکس تی‌وی نیز در این دوره با دستور کار جدید و تغییراتی ظاهر خواهد شد. اضافه‌شدن یک سخنران عالی‌مقام خارجی به سخنرانان افتتاحیه نیز موجب افزایش وجهه بین‌المللی این نمایشگاه می‌شود که برنامه‌ریزی آن انجام شده است.

برای امسال  کارگاه آموزشی خاصی در نظر دارید ؟

اهمیت FINEX 2019  و جایگاه بین المللی آن ، دو موسسه بین المللی را بر آن داشت تا  حضور خود را در این رویداد بین‌المللی قطعی کنند. انجمن بین المللی روابط عمومی IPRA  و شرکت ARJAN CAPITAL دو نهادی هستند که به برگزاری سه کارگاه آموزشی می پردازند. این کارگاه ها دارای مترجم همزمان بوده و مدرس آن نیز مقامات ارشد این دو نهاد بین المللی هستند و در پایان دوره آموزشی، گواهی نامه هایی به شرکت کنندگان اعطا می شود.

حوزه فعالیت این  دو نهاد  چیست؟

شرکت  ARJAN CAPITAL در آسیای مرکزی و خاورمیانه فعالیت دارد و تحت نظارت «نهاد ناظر بازار مالی» کشور بریتانیا (FCA)  است. وظایف این شرکت ارائه مشاوره در بازارهای سرمایه در حوزه‌های مختلف از جمله مدیریت سرمایه، ادغام و تملیک، سبدگردانی، مشاور کسب و کار و دسترسی به بازار، توسعه تجارت بین‌المللی و راستی‌آزمایی، ارائه پشتیبانی فنی و عملیاتی و نهایتا پذیرش در بازار سهام بین‌المللی برای شرکت‌های منطقه‌ای است.

این شرکت راهبردهای ورود به بازار، تملک و خرید سهام شرکت‌های محلی، مدیریت جریان پول نقد و ایجاد راهبرد‌های سازگار در محیط فعلی را برای شرکت‌های اروپایی فراهم می‌کند. مدرس دوره "همکاری تجاری و داد و ستد با ایران در سال 2019" مدیرعامل این شرکت است.

انجمن بین‌المللی روابط‌عمومی (IPRA) نیز در سال 1995 بعد از چندین نشست و پیگیری در لندن پایه‌گذاری شد و تلاش های زیادی جهت ارتقا‌ی سطح روابط‌عمومی در سراسر جهان کرد. این نهاد به نوعی یک کمیته‌ بسیار فعال برای افراد درگیر با حرفه‌ی روابط‌عمومی در سراسر دنیاست و با همکاری با موسسات مرتبط دوره‌های مختلف در قالب کنفرانس، کارگاه آموزشی، کنگره‌های جهانی برگزار می‌کند ایپرا در حال حاضر  حدودا 700 عضو از 80 کشور در سراسر جهان دارد.

این انجمن اکنون شناخته شده‌ترین گروه بین‌المللی فعالان روابط‌عمومی در سراسر جهان است که نه تنها در تبادل اطلاعات و همکاری با همه‌ی حرفه‌ها فعال است، بلکه در ایجاد ساختار منظم فرصت‌های توسعه‌ی حرفه‌ای و دیگر اولویت‌های مطرح شده در پیشبرد نقش روابط‌عمومی و مدیریت امور بین‌الملل نیز کارهای زیادی انجام داده است. IPRA  کارگاه آموزشی "نحوه تقابل، مدیریت و انعکاس اخبار" را ویژه خبرنگاران و کارگاه آموزشی "چالش های نوظهور مربوط به روابط عمومی" را ویژه کارشناسان و فعالان حوزه روابط عمومی و ارتباطات برگزار می‌کند. مدرس این دوره ها رئیس هیات مدیره IPRA است.

 چه چالش‌ها و مشکلاتی در برگزاری نمایشگاه بورس، بانک و بیمه وجود دارد؟

واقعیت این است که مشکل خاص یا چالش مهمی وجود ندارد. برپایی رویدادهای بزرگی مثل نمایشگاه همواره مسائل خود را دارد که باید از آنها به عنوان مسائل متعارف یاد کرد و در این دوره نسبت به دوره‌های قبل شاهد مورد جدید و ویژه‌ای نیستیم.

میزان استقبال از این نمایشگاه تاکنون چقدر بوده است؟

تمامی فضای نمایشگاه به فروش رفته است و بیش از 300 شرکت در این رویداد ثبت نام کرده‌اند.

به نظر شما با توجه به بحث تحریم‌ها، استقبالی از طرف شرکت‌های خارجی رخ خواهد داد؟ آیا برای تشویق این شرکت‌ها به حضور در نمایشگاه تسهیلات خاصی در نظر گرفته‌اید؟

شرکت‌های خارجی بر اساس منطق خاصی در نمایشگاه حاضر می‌شوند. ممکن است مجموعه‌ای مایل نباشد به صورت مدیریت غرفه در نمایشگاه حاضر شود اما بخواهد خدماتی مانند دوره‌های معتبر آموزشی را برپا نماید. این هم شکل دیگری است که ما در آن موفقیت‌های مناسبی داشته‌ایم. پیشتر به حضور دو نهاد بین‌المللی و برگزاری کارگاه آموزشی اشاره شد؛ ضمن آنکه برخی شرکت‌های خارجی نیز موافقت خود را در این خصوص اعلام داشته‌اند. وجه دیگری از جنبه بین‌المللی نمایشگاه در استفاده از خدمات شرکت‌های خارجی است. درخصوص تسهیلات نیز ما هزینه‌ای بیشتر از حد متعارف برای بخش بین‌الملل نداریم.

برای پوشش رسانه‌ای این نمایشگاه چه تمهیداتی اندیشیده‌اید؟

بخشی از اطلاع‌رسانی نمایشگاه پیش از این از طریق مصاحبه‌ها و اطلاع‌رسانی‌ها انجام شده است. از اوایل اسفند ستاد خبری نمایشگاه شکل گرفته است. شرکت بانیان امید به عنوان مجری نمایشگاه، این ستاد را شکل داده و ما نیز به مجری کمک می‌کنیم. به لحاظ زمانی این ستاد در دو بازه فعالیت می‌کند: بخش اول تا زمان نمایشگاه است که انواعی از مصاحبه‌ها، گزارش‌ها، یادداشت‌ها و غیره توسط رسانه‌ها تهیه و منتشر می‌شود. بخش دوم نیز در ایام نمایشگاه است که ستاد خبری در محل نمایشگاه مستقر است و هماهنگی‌های لازم را برای پوشش رسانه‌ای انجام می‌دهد. در عین حال، ما رسانه‌ای اختصاصی به نام فاینکس‌تی‌وی هم داریم که از دوره دهم فعالیت خود را شروع کرده است. این رسانه، به شکل ویژه، رویدادهای اصلی نمایشگاه را به طور زنده روی شبکه‌های اجتماعی پخش و محتواهای تولیدی خود را نیز از طریق همان مجاری منتشر می‌کند. ما به منظور اطلاع‌رسانی بهتر از ظرفیت رادیو و تلویزیون نیز مطابق معمول سال‌های گذشته استفاده خواهیم کرد.

 

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

3  +  5  =