تغییر بنیادی در کانال انتقال سیاست پولی با عملیات بازار باز

رئيس كل بانك مركزي درخصوص برنامه عملیات بازار باز كه درآينده نزديك اجرايي خواهد شد طي يادداشتي در صفحه شخصي خود در اينستاگرام چند نکته را توضیح داده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، دکتر همتی دریادداشت خود تاکید میکند: تا به امروز، چون بانک مرکزی اجازه خرید اوراق دولتی را نداشت نرخ این اوراق در معاملات بین کنشگران بازار تعیین می شد و بدیهی است که نرخ، شامل درجه ای ازهزینه های ریسک و تنزیل بود. با ورود بانک مرکزی و عملیات بازار باز، این هزینه ها کاهش یافته ونرخ تنزیل بین بانکها نیز در محدوده نرخ سیاست گذاری بانک مرکزی قرار می گیرد.
رئیس کل بانک مرکزی افزود: بدیهی است برای انجام عملیات بازارباز به حجمی ازاوراق دولتی نیاز است، چونکه پس از اجرایی شدن این ابزار، بدون خرید اوراق، هیچ نقدینگی به بانکها اعطا نخواهد شد.لذا، وجود اوراق شرط لازم این عملیات است. ولی به معنای موظف کردن دولت برای انتشار اوراق نیست.بنابرین دولت بر اساس نیازهای بودجه ای خود وبا توجه به وضعیت چرخه اقتصاد و ضرورت پایداری مالی و بدهی خود باید به انتشار اوراق دست بزند.

رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: هدف اصلی و کلیدی چرخش سیاستی به عملیات بازار باز و کنترل نرخ سود کوتاه مدت، کنترل تورم است. چرا که کنترل  کل های پولی (ترازنامه بانک مرکزی) در دهه های اخیر، نتوانسته به نحو پایدار تورم راکنترل کند.

دکتر همتی تأکید کرد: بدیهی است که هدف این عملیات، اعمال یک سیاست انبساطی پولی نبوده، بلکه تغییر بنیادی در کانال انتقال سیاست پولی است و البته همزمان بانک مرکزی به دنبال اصلاح و سالم سازی ترازنامه بانکها است.در واقع هدف اصلی، حفظ ثبات اقتصادی است که خود پیش نیاز افزایش رشد اقتصادی است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

72  ⁄    =  24