آغاز تست گرم بازار متشکل ارزی/ بررسی موضوع رمز ارزها در جلسات آتی دولت

همتی در حاشیه نشست هیئت دولت:

رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه نشست هیئت دولت گفت: واقعیت اینکه آماده سازی بازار متشکل ارزی کار بسیار پیچیده و سختی است، ‌ اما بر اساس تازه ترین گزارش های دریافتی، ‌ مراحل نهایی آماده سازی این بازار در حال انجام است و تست گرم آن را نیز آغاز کرده اند.بحث رمز ارزها در دستور کار دولت است و باید بررسی شود که امروز نیز درباره آن بحث هایی شد، ‌ این موضوع در جلسات آتی دولت بررسی خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، عبدالناصر همتی امروز (چهارشنبه) در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره مصوبه دیروز مجلس برای تسویه سود و بدهی تسهیلات بانکی گفت:‌ این مصوبه با هماهنگی بانک مرکزی و کمیسیون اقتصادی مجلس بوده که نظرات بانک مرکزی نیز در آن تامین شده است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود:‌ امیدواریم این مصوبه به کسانی که معوقه بانکی داشته و نسبت به محاسبه سود تسهیلات خود ایراد دارند، ‌ کمک کند.

وی خاطر نشان کرد:‌ براساس این مصوبه برای کسانی که کمتر از ۲ میلیارد تومان بدهی دارند، تعیین تکلیف می شود، ‌ اما بحث بدهکاران عمده و بزرگ بانکی متفاوت دارد.

رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد:‌ هفت تا هشت دانه درشت هستند که موضوع آنها در کمیته فرادستگاهی بانک مرکزی در حال بررسی است و رقم بدهی آنها به چند هزار میلیارد تومان می رسد.

به گفته همتی، دیروز موضوع این افراد در کمیسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مطرح شد که معاون اول رئیس جمهوری نیز دستور داد گزارشی درباره این افراد تهیه شود که در جلسه هفته آینده مطرح می شود.

آغاز تست گرم بازار متشکل ارزی

 رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه از لحظه ابلاغ راه اندازی بازار متشکل ارز، ‌ به شدت در حال کار برای آماده سازی این بازار هستیم افزود:‌ واقعیت اینکه کار بسیار پیچیده و سختی است، ‌ اما بر اساس تازه ترین گزارش های دریافتی، ‌ مراحل نهایی آماده سازی این بازار در حال انجام است و تست گرم آن را نیز آغاز کرده اند.

همتی با اشاره به اینکه در آینده بسیار نزدیک، این بازار راه اندازی خواهد شد، گفت:‌ همان طور که گفته ام تا زمانی که مطمئن نشویم که این بازار، خوب و دقیق کار خود را انجام داده و شفاف سازی نرخ در آن رخ دهد، ‌ این بازار آغاز به کار نخواهد کرد.

بررسی موضوع رمز ارزها در جلسات آتی دولت

رئیس کل بانک مرکزی درباره رمز ارزها و بیت کوین نیز گفت: ‌این موضوع دارای پیچیدگی است که دیروز در کمیسیون اقتصادی دولت بررسی و بخش هایی از آن تایید شد.

همتی با بیان اینکه این موضوع باید در دولت بررسی شود، ‌ گفت:‌ بحث رمز ارزها در دستور کار دولت است و باید بررسی شود که امروز نیز درباره آن بحث هایی شد، ‌ این موضوع در جلسات آتی دولت بررسی خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد:‌ به دلیل اینکه این موضوع دارای پیچیدگی های خاص خود است، باید به طور دقیق بررسی شده و نتیجه آن در آینده اعلام می شود.

به سوی ثبات اقتصادی می رویم

رئیس کل بانک مرکزی درباره بازار ارز، ‌ گفت:‌ ارز اکنون در وضعیت باثباتی قرار دارد که امیدواریم این روند ادامه یابد.

همتی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود افت قیمت ارز و دلار، ‌ قیمت کالاها کاهش نیافته است، ‌ افزود:‌ چسبندگی در قیمت کالاها وجود دارد که باید صبر کرد تا به تدریج قیمت ها کاهش یابد.

وی اضافه کرد:‌ شوکی که در بازار ارز رخ داد و قیمت دلار را به بالای ۱۵ و ۱۶ هزار تومان رساند، در قیمت کالاها تاثیر گذاشت.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه اکنون برای کاهش قیمت ها مقاومت هایی می شود و اضافه کرد:‌ به تازگی بحث هایی مطرح شده مبنی بر اینکه به دلیل بالا رفتن نرخ ارز نیمایی، قیمت کالاها کاهش نمی یابد که این ادعا درست نیست.

همتی خاطر نشان کرد:‌ کسانی که از نیما با رقم های پایینی ارز گرفته اند، ‌ قیمت محصولات خود را با نرخ آزاد به مردم می فروختند، اما براین اعتقادیم که نرخ کالاها باید پایین تر بیاید.

وی با اشاره به تاثیر عوامل اقتصادی بر نرخ ارز، ‌ گفت:‌ اخبار سیاسی نیز در حد یک یا ۲ درصد بر نرخ ارز تاثیر گذار هستند که به تدریج کنترل می شود.

رئیس کل بانک مرکزی خاطر نشان کرد: اکنون به سوی ثبات اقتصادی می رویم. آرامشی که اکنون در جامعه وجود دارد، ناشی از این موضوع است. امیدواریم با تمهیداتی که پیش بینی شده این روند را ادامه دهیم.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

2  +  2  =