جدا کردن مردم از بانکداری دیجیتال غیرممکن است

مدیر امور فناوری اطلاعات بانک صادرات عنوان کرد،

مدیر امور فناوری اطلاعات بانک صادرات ایران بر این باور است که علی رغم اینکه ایجاد زیرساخت در حوزه بانکداری الکترونیک هزینه‌های هنگفتی را به سیستم بانکی کشور تحمیل کرده است، بانکداری دیجیتال چنان در نظام بانکی و میان مردم رسوخ کرده که جدا کردن جامعه از بانکداری الکترونیک غیرممکن است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک ، سید جعفر صدری، مدیرفناوری اطلاعات بانک صادرات ایران درباره بازتاب ابلاغیه نقش راه بانکداری دیجیتال وزارت اقتصاد به بانک‌های دولتی کشور، گفت: از منظر بخش فناوری اطلاعات بانک‌ها و مدیران آن ، هر آنچه که بتواند به افزایش سرعت رشد گذار از بانکداری سنتی و الکترونیکی و رسیدن به بانکداری دییجتال کمک نماید، مورد استقبال قرار می‌گیرد  و در این رهگذر ابلاغ این نقشه راه از سوی وزارت اقتصاد بسیار میمون و مبارک است . چرا که شبکه بانکی برای رسیدن به این مطلوب بسیار به کمک‌های بیرونی و فشارهای متعارف از سوی واحدها و ناظرین بالادستی احتیاج دارد.
 
صدری به روند ابلاغ و بررسی نقشه راه بانکداری دیجیتال در یک سال اخیر اشاره کرد و گفت:‌ جلسات خوب و فشرده‌ای نیز برای بحث و بررسی درباره این نقشه راه در قالب کارگروه‌هایی در بانک صادرات برگزار گردیده که در چارچوب بانکداری دیجیتال شش حوزه «بانکداری باز»، «بانکداری رسانه های اجتماعی»، «بانکداری هوشمند»، «بانکداری امنی چنل»،«بانکداری ماژولار» و «بانکداری در بستر بلاک چین » شناسایی و در گام اول تمرکز بر روی پیاده‌سازی «بانکداری باز» قرار گرفت.
 
وی تاکید کرد: ‌رویکرد وزارت اقتصاد و ورود به این موضوع توسط این وزارت‌خانه باعث شد ما بتوانیم دغدغه‌ها و فرهنگ‌سازی این راهبرد را در سطح بالاتری از مدیران ارشد دنبال کنیم و بتوانیم اهمیت و اولویت این موضوع را بهتر از قبل برای مدیران توضیح داده و توجیه نماییم. البته در این راستا جای خالی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به عنوان ناظر و رگولاتور کمی خالی به نظر می‌رسید که با رایزنی‌های انجام شده خبرهای خوبی در خصوص حضور ایشان نیز به گوش می‌رسد.
 
صدری گفت: با کمی دقت در میابیم که گذار از بانکداری سنتی به بانکداری الکترونیک نزدیک به دو دهه به طول انجامید و در حال حاضر در گذار به بانکداری دیجیتال ، شبکه بانکی محصولاتی از جمله «بانکداری باز» را تجربه نموده است.
 
مدیرفناوری اطلاعات بانک صادرات ایران با بیان اینکه فرهنگ سازی و ایجاد زیرساخت در حوزه بانکداری الکترونیک و بانکداری دیجیتال همواره هزینه‌های هنگفتی را به سیستم بانکی کشور تحمیل کرده است، گفت: بانکداری الکترونیک امروز چنان در نظام بانکی و در میان مردم رسوخ کرده که شاید به طور قاطع بتوان گفت که جدا کردن جامعه از بانکداری الکترونیک غیرممکن است.
 
وی تاکید کرد: با این وجود، شبکه بانکی کشور نتوانسته است دستاوردهای کافی و مرسومی که در همه جای دنیا متداول است را از منظر درآمدهای مالی از این تغییر و تحول داشته باشد. به نظر می رسد دغدغه اصلی همه ما بانکی‌ها در گذار به بانکداری دیجیتال این موضوع باشد؛ چرا که ما برای رسیدن به اهداف تعیین شده نیازمند ابزارها، زیرساخت ها، منابع انسانی متخصص و … هستیم که همگی اینها هزینه هایی را به سیستم بانکی تحمل می کند و پوشش این هزینه ها با توجه به منابع مالی محدود بانک ها سخت تر از قبل از است.
 
صدری گفت: قاعدتا می بایست نگاه کارمزد محور با رویکرد سیستم صحیح به طوریکه بانکها انتفاع لازم را از سرمایه گذاری در این بخش ببینند برای نظام بانکی حاکم گردد.
 
وی افزود:‌ اگر نگاه فعلی کارمزد محوری و نحوه تسهیم آن به همین صورت ادامه پیدا نماید، مسلما حرکت به سوی بانکداری دیجیتال از سوی بانک ها به جهت تحمیل هزینه های هنگفت کند خواهد بود.
صدری یادآور شد: نقشه راه ارائه شده در حالت کلی خوب بوده و راهبردهای اساسی در آن یادآور شده است اما تا بعد عملیاتی به این رابردها نداده و پروژه های مدنظر را در قالب زمانبندی مشخص احصاء ننماییم، در عمل به بانکداری دیجیتال نزدیک نمی شویم.
 
مدیر امور فناوری اطلاعات بانک صادرات ایران با بیان اینکه نمایشگاه تراکنش ایران برنامه های منسجمی برای بحث و بررسی نقشه راه بانکداری دیجیتال در نظر گرفته است، گفت: کار بسیار خوبی قرار است در این حوزه در پنجمین نمایشگاه تراکنش ایران انجام شود و انشالله بتوانیم به صورت عملیاتی گام های خوبی را در این حوزه شاهد باشیم و به درستی پروژه های موجود در این زمینه را دنبال کنیم.
 
صدری تاکید کرد: نمایشگاه تراکنش ایران با توجه به رسالت خود، فرصت بسیاری خوبی است که بحث های مرتبط با فرهنگ سازی، آموزش و هم اندیشی در زمینه تکنولوژی های روز دنیا را دنبال نموده و در آن بتوانیم با برگزاری نشست های مشترک، دغدغه ها و مشکلات موجود در پیاده سازی این تکنولژی را به حداقل برسانیم.

 

منبع: فابا نیوز

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  +  79  =  85