• آخرین
  • پربحث
  • پربازدید
کد خبر: ۴۱۲۶۸ - تاریخ خبر: ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۲/۱/۲۴

بررسی دلایل سقوط ۷۲ دلاری قیمت طلا در یک روز/کاهش هر انس طلا به ۱۴۷۸ دلار


بررسی دلایل سقوط ۷۲ دلاری قیمت طلا در یک روز/کاهش هر انس طلا به  ۱۴۷۸ دلار
روز جمعه قیمت طلا با حدود ۴ درصد معادل ۷۴ دلار کاهش به هر اونس ۱۴۹۰ دلار رسید. و یک روز بعد در روز شنبه( امروز) این قیمت به ۱۴۷۸ دلار در هر انس کاهش یافته است.تحلیلگران معتقدند مجموعه‌ای از عوامل سبب شده قیمت طلا به شدت کاهش یابد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک در نظرسنجی این هفته کیتکو درباره قیمت طلا در هفته جاری، نتایج جالب توجهی حاصل شده که در ادامه ضمن اشاره به آنها، دلایل سقوط قیمت طلا را بررسی می‌کنیم.

در نظرسنجی این هفته کیتکو از 21 تحلیلگر تکنیکال، معامله گر آتی و تحلیلگر بانک‌های سرمایه‌گذاری 10 نفر پیش‌بینی کردند قیمت طلا این هفته افزایش خواهد یافت. درست همین تعداد نظری مخالف گروه نخست داشتند و یک نفر پیش‌بینی کرد تغییر خاصی در قیمت فلز زرد مشاهده نخواهد شد.

همچون هفته‌های اخیر گروهی که رشد قیمت‌ها را پیش‌بینی کردند معتقدند سیاست‌های انبساطی بانک‌های مرکزی، ایجاد شدن فرصت خرید با توجه کاهش شدید قیمت‌ها و تداوم خرید طلا از سوی بانک‌های مرکزی بویژه در آسیا سبب خواهد شد قیمت‌ها افزایش یابند. همچنین سقوط قیمت طلا در روز گذشته برای یک روز بیش از حد زیاد و بیش از حد سریع اتفاق افتاده است در نتیجه در هفته جاری قیمت‌ها تصحیح خواهند شد اما میزان رشد خیلی زیاد نخواهد بود.

گروه دوم معتقدند رشد شاخص‌های مالی در ماه‌های اخیر در اکثر بازارهای بزرگ جهان سبب شده نقتدینگی‌ها از بازار طلا به سمت بازارهای مالی حرکت کنند. عملکرد ضعیف طلا در ماه‌های اخیر نیز از جذابیت آن کاسته است و بهبود نسبی اوضاع اقتصاد جهان تقاضا برای طلا به عنوان حوزه امن برای سرمایه‌گذاری را کاهش داده است. همچنین احتمال دارد بانک مرکزی آمریکا سیاست‌های انبساطی خود را طی ماه‌های آینده کمتر یا متوقف کند که در این حالت ارزش دلار افزایش و قیمت انواع مواد خام از جمله طلا کاهش خواهد یافت.

اما تحلیلگران معتقدند مجموعه‌ای از عوامل سبب شده قیمت طلا به شدت کاهش یابد. رشد ارزش دلار در برابر یورو و دیگر ارزهای معتبر، احتمال فروش معادل 400 میلیون یورو طلا از سوی دولت قبرس برای تامین بخشی از کمک مالی بین‌المللی، فروش طلا از سوی صندوق‌های بزرگ سرمایه‌گذاری، کاهش رقم پیش‌بینی قیمت طلا در سال جاری از سوی بانک‌های بزرگ سرمایه‌گذاری از جمله بانک گلدمن ساکس و افزایش احتمال کاهش یا توقف برنامه‌های انبساطی بانک مرکزی آمریکا طی ماه‌های آینده عواملی هستند که به سقوط قیمت طلا منجر شده اند.

در زیر نمودار نتایج نظرسنجی کیتکو درباره قیمت طلا در هفته جاری نشان داده شده است:

 


ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


نظرسنجی
بی توجهی بانک مرکزی به نهادسازی در حوزه بانکداری الکترونیک به چه دلیل است؟