قدیمی‌ترین کابل اینترنتی کشور در حال تخلیه

مدیر کل مهندسی عملیات شبکه دیتای شرکت ارتباطات زیرساخت از تخلیه قدیمی‌ترین کابل اینترنتی کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک حسن کریمی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: در حال حاضر کشور 9 درگاه اینترنتی دارد که این درگاه‌ها در بخش‌های مختلف کشور قرار گرفته و ظرفیتی حدود STM1 467 را به خود اختصاص داده‌اند.

وی در عین حال یاد آور شد: کابل جاسک به عنوان اولین و قدیمی‌ترین درگاه اینترنتی کشور این روزها در حال تخلیه است، چرا که بیش از 20 سال از عمر این درگاه گذشته و به نوعی عمر مفید این کابل به پایان رسیده است.

مدیر کل مهندسی عملیات شبکه دیتای شرکت ارتباطات زیرساخت ادامه داد: طی این سال‌ها در موارد متعدد در این مسیر با قطعی‌هایی مواجه بوده‌ایم که هر بار برای وصل مجدد یک مفصل به این خط اضافه شده و درنهایت این موضوع موجب افزایش ارتفاع این کابل از کف دریا شده و ممکن است لنگر‌ کشتی‌ها به این کابل گیر کند و احتمال قطعی‌های مجدد به وجود آید.

کریمی ادامه داد: تا چهار سال پیش تمام پهنای باند کشور از طریق همین مسیر تامین می‌شد، اما اکنون مسیر‌های متعددی ایجاد شده و 9 درگاه اینترنتی در نقاط مختلف کشور مشغول فعالیت هستند.

وی در تشریح وضعیت این درگاه‌ها گفت: در سمت غرب و شمال دو درگاه در مرز‌های بازرگان و سه‌رود و در مرز ترکیه قرار دارند. مرز نور‌دوز که در مرز‌ مشترک کشور با ارمنستان است نیز درگاه دیگری دارد.

کریمی از درگاهی که در آستارا و همسایگی آذربایجان قرار دارد و همین‌طور دو مسیری که در چابهار و بوشهر قرار دارند به عنوان دیگر درگاه‌های اینترنتی کشور نام برد و یاد‌آور شد: از مجموع این درگاه‌ها ظرفیتی معادل STM1 467 تامین می‌شود. 


خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی