چاپ ایران‌ چک‌های 50 هزار تومانی بر اساس طرح اطلاح پولی

/ ربع سکه هم بسته‌بندی می‌شود

مدیر کل سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی از چاپ و توزیع ایران چک‌های 50 هزار تومانی در اندازه و طرح جدید مبتنی بر طرح اسکناس هایی که در زمان اجرای اطلاح پول ملی منتشر خوهد شد از تیرماه سال 91 خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک مجید صنیعی در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران به ارائه گزارشی در خصوص نحوه چاپ و ضرب اسکناس و مسکوک وامحای اسکناس‌های فرسوده پرداخت و اظهار داشت: سال 90 تولید اسکناس 5 هزار تومانی و 10 هزار تومانی در دستور کار این سازمان قرار داشت.

وی با بیان اینکه رشد چاپ اسکناس در سال جاری در قیاس با سال گذشته 55 درصد بوده افزود:‌ قسمتی از اسکناس‌های چاپ شده مربوط به تامین نیازها‌ی روزانه دستگاه‌های خود پرداز بوده است.

مدیر کل سازمان تولید اسکناس و مسکوک گفت: همچنین این سازمان در زمینه ضرب مسکوکات از سکه‌های 250 ریالی تا 5 هزار ریالی بر اساس رویه سال گذشته عمل کرده است.

به گفته وی سازمان تولید اسکناس و مسکوک طی سال 89 حدود 500 میلیون اسکناس فرسوده را امحا کرد در حالی که طی سال جاری این آمار به بیش از یک میلیارد قطع اسکناس فرسوده رسیده است.

صنیعی از چاپ و نشر ایران‌ چک‌های جدید 50 هزار تومانی از تیرماه 91 خبر داد و گفت: ایران چک جدید در تیر 91 قرار است با طرح نوین و قطع اسکناس‌های جدید( اسکناس‌های که بعداز رفرم پولی چاپ خواهند شد) وارد بازار شوند.

این مقام مسئول در بانک مرکزی با تاکید براینکه تمام اقدامات مربوط به رفورم پولی در دولت به تصویب رسیده گفت: البته مسائلی که مربوط به سازمان تولید اسکناس و مسکوک می‌شود به خوبی پیش رفته و طرح‌های برای اسکناس‌های رفوم و سکه‌های آن دوره طراحی شده است.

مدیر کل سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی درباره ضرب سکه‌های 10 هزارریالی تاکید کرد:‌اگر رفرم پولی ایجاد شود ویا پیش از آن اسکناس درشت‌تر وارد بازار شود این سکه‌ها ضرب خواهد شد.

صنیعی در واکنش به شایعات مربوط به حذف تولید سکه‌های گرمی اظهار داشت: سکه‌های گرمی همچنان  تولید می‌شود اما بانک مرکزی در نظر دارد که وضعیت بسته بندی این سکه‌ها را تقویت کند.

وی در پاسخ به خبرنگار فارس مبنی بر بسته‌بندی تمامی قطعات سکه بهار آزادی گفت:‌ بانک مرکزی قصد دارد در آینده سایر قطعات سکه را نیز مانند سکه‌های گرمی وارد بازار کند ولی فعلاً این امکان وجود ندارد.

وی گفت: طبق برنامه بانک مرکزی از سال 91 علاوه بر سکه گرمی ربع سکه نیز با بسته‌بندی وارد بازار خواهد شد.

وی درباره اظهارت دبیر کل بانک مرکزی مبنی بر آغاز بسته‌بندی تمام قطعات سکه از شهریور 91 گفت:‌اگر در شهریور این امکان وجود داشته باشد عملیاتی می‌شود ولی فعلا فقط بسته بندی ربع سکه و سکه گرمی است.

صنیعی درباره اسکناس در دست مردم گفت: هم اکنون 8 میلیارد قطعه اسکناس در دست مردم داریم؛ سرانه اسکناس در حد100 برگ است که تغییر نسبت به سال گذشته نداشته ولی سرانه مسکوک 40 الی 42 قطعه است.


خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی