نگاه
برگزیده ها
مقالات
خانه / بانک و بیمه / نمایش خبر
کد خبر: ۲۱۰۲۴ - ۱۹ بهمن ۱۳۹۰
طالبی:
راه اندازی مرآت ربرای ثبت درخواست تسهیلان کشاورزان

راه اندازی مرآت ربرای ثبت درخواست تسهیلان کشاورزان
مدیرعامل بانک کشاورزی گفت: نظارت به طرح‌ها در بانک کشاورزی مکانیزه شده و بالغ بر ۴۷ هزار طرح در این سیستم نظارت می‌شود؛ این سامانه کمک می‌کند طرح‌هایی که در نیمه راه هستند رصد شوند. بانک کشاورزی سامانه اینترنتی مرآت را راه‌اندازی کرده که براساس آن درخواست کشاورزان برای دریافت تسهیلات به صورت الکترونیکی ثبت می‌شود و بر همین اساس نیز رویه دریافت و پرداخت تسهیلات طی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک محمد طالبی در یک نشست خبری در وزارت امور اقتصاد و دارایی برگزار شد، اظهار داشت: در مرحله اول اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها برای حمایت از تولید و بخش کشاورزی ۱۶۰۰ میلیارد ریال در نظر گرفته شده بود که این رقم بانک کشاورزی برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان تعلق گرفت و پرداخت شد.


وی ادامه داد: بانک کشاورزی سامانه اینترنتی مرآت را راه‌اندازی کرده که براساس آن درخواست کشاورزان برای دریافت تسهیلات به صورت الکترونیکی ثبت می‌شود و بر همین اساس نیز رویه دریافت و پرداخت تسهیلات طی می‌شود.


طالبی از پرداخت بیش از ۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه خبر داد و گفت: بیشتر این تسهیلات به صورت یارانه‌ای پرداخت شده است.


وی افزود: بر همین اساس تا ۱۳ بهمن سال جاری معادل ۶۷ درصد از تسهیلات مذکور پرداخت شده است؛ این تسهیلات در راستای طرح‌های جامع حفاظتی ـ نظارتی، طرح‌های اصلاح سیستم‌های حرارتی ـ گلخانه‌ای و فعالیت دام و طیور پرداخت شده است.
مدیرعامل بانک کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح عملکرد این بانک در سال ۹۰ پرداخت و گفت: مجموعه سرمایه ثابت بخش کشاورزی در سال قبل از انقلاب ۳۴ هزار میلیارد ریال بود که این رقم بعد از انقلاب تا سال ۱۳۸۶ به ۱۱۷ هزار میلیارد ریال رسید.


وی با بیان اینکه سرمایه بخش کشاورزی نسبت به قبل از انقلاب ۲.۵ برابر نسبت شده است، تصریح کرد: ‌در بخش تولیدات نیز رشدهای خوبی داشته‌ایم، محصولات زراعی در سال ۵۶ حدود ۱۹.۵ میلیون تن بود که در سال ۷۶ به ۷۳.۲ میلیون تن رسید.


وی افزود: در بخش محصولات باغی نیز سال ۵۶ حدود ۵۰۰ هزار تن محصول داشتیم که در سال ۸۶ به ۱۶.۵ میلیون تن رسید؛ در محصولات دامی نیز سال ۵۶ بالغ بر ۳.۵ میلیون تن محصول داشتیم که این رقم در سال ۸۶ به ۱۱.۵ میلیون تن رسید.


طالبی ادامه داد: در بخش محصولات آبزیان نیز در سال ۵۶ قریب ۵۰ هزار تن تولید داشتیم که این رقم در سال ۸۶ به ۵۶۳ هزار تن رسید؛ تولید کشاورزی ۲ تن در هکتار به ۶ تن در هکتار رسیده است.


مدیرعامل بانک کشاورزی درباره عملکرد این بانک نیز در سال ۹۰ گفت: تا دی ماه سال جاری بالغ بر ۹۷ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است؛ در طی ۱۰ ماه سال جاری رقم تسهیلات پرداختی معادل کل پرداختی‌های تسهیلات در سال ۸۹ بوده است.


وی ضمن اشاره به اینکه تسهیلات بانک کشاورزی شامل ۳۰۰ سرفصل می‌شود، افزود: تسهیلات آب و خاک در سال ۹۰، ۲۹۰۰ میلیارد ریال بوده است که ۱۵۰۰ میلیارد ریال مربوط به سیستم‌های آبیاری بوده است.


وی گفت: همچنین حدود ۶۶۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات در حوزه حفر و تجهیز چاه در بخش حوزه زراعت و دانه‌های روغنی ۷۳۶۲ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.


به گفته مدیرعامل بانک کشاورزی در بخش کاشت گندم ۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات به ۱۹۲ هزار فقره پرداخت شد؛ در بخش باغداری نیز ۵۳۹۷ میلیارد ریال تسهیلات در قالب ۱۱۰ هزار فقره پرداخت شده است.


وی در ادامه درباره نحوه اجرای بند ۲۸ بودجه سال ۹۰ گفت: تسهیلات براساس این بند از قانون تسهیلات و مانده بدهی بدهکاران به صورت ۵ ساله تقسیط شده است.


وی افزود: بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات کشاورزان در قالب بند ۲۸ قانون بودجه تعیین تکلیف شده است.


مدیر عامل بانک کشاورزی گفت: بیش از ۹۰ درصد از تسهیلات‌مان در این بانک در بخش کشاورزی است؛ صندوق توسعه ملی در سال ۹۰ در این حوزه ۱۲ هزار میلیارد ریال به حساب بانک کشاورزی واریز شده است؛ در بودجه ۹۱ پیش‌بینی شده ۲۰ درصد منابع صندوق به بخش کشاورزی اختصاص پیدا کند این در حالی است که این رقم در سال ۹۰ حدود ۱۰ درصد بود.


مدیرعامل بانک کشاورزی تاکید کرد: در بخش دامداری نیز ۱۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال به ۱۹۵ فقره پرداخت شده است. همچنین برای مرغداری‌ها ۷ هزار ۱۱۱ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

اخبار
بانک و بیمه
بازار طلا و ارز