قاچاقچی دستگاه ماینینگ ارز دیجیتال به جزای نقدی محکوم شد

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان کردستان گفت: قاچاقچی دستگاه‌های تولید ارز دیجیتال به پرداخت یک میلیارد و ۳۳۵ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، سید نجیم حسینی روز پنجشنبه اظهار داشت: فردی که ۲۵ دستگاه تولید ارز دیجیتال و ۲۵ دستگاه پاور را از مبدا شهرستان بانه بسوی استان تهران قاچاق می کرد توسط نیروی انتظامی دستگیر و پرونده او در تعزیرات حکومتی استان کردستان رسیدگی و این فرد علاوه بر ضبط کالاها به پرداخت یک میلیارد و ۳۳۰ میلیون ریال نیز محکوم شد.

وی با بیان اینکه پنجم خرداد امسال ماموران ایست بازرسی گلوگاه صلوات آباد سنندج با مظنون شدن به یک خودرو دستور توقف صادر کردند، افزود: پس از بازدید از این خودرو ۲۵ دستگاه تولید ارز دیجیتال به مارک ANTMINERO و ۲۵ دستگاه پاور به مارک BITMAIN ساخت کشور چین کشف شد.

حسینی اضافه کرد: راننده خودرو اظهار داشته مالک کالاها که خودش سرنشین خودرو است با پرداخت مبلغی از وی خواسته که کالاها را از بانه به تهران منتقل کند و از قاچاق بودن دستگاه ها اطلاعی نداشته است که مالک کالاها نیز این سخنان را تایید کرد.

وی یادآور شد: با ارجاع پرونده به شعبه چهارم بدوی تعزیرات حکومتی شهرستان سنندج قاضی پرونده با توجه به اقرار صریح مالک کالاها، نبود مدارک مثبته گمرکی حین الکشف، عجز از معرفی مالک دیگر و قراین موجود به استناد بند ب ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب سال ۹۲ علاوه بر ضبط کالاها متهم را به پرداخت یک میلیارد و ۳۳۵ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم کرد.

حسینی تاکید کرد: رای صادره بدون اعتراض متهم اجرا شده و جزای نقدی نیز از جانب متهم پرداخت شد.

پول مجازی به هر پولی گفته می شود که بتوان آن را از طریق اینترنت انتقال داد. ارز دیجیتال یک فرم از پول الکترونیکی است. بیشتر ارزهای دیجیتال به منظور امنیت بیشتر، حذف واسطه ها و ناشناس بودن طراحی شده اند.

دستگاه های تولید و استخراج ارز دیجیتال به دلیل میزان فعالیت بالای آن برق شدیدی نیز مصرف می کنند و استفاده از این نوع ارز هم در موسسات مالی کشور ممنوع است.

بانک مرکزی ایران در تاریخ ۹ دی ۱۳۹۶، طی اطلاعیه‌ای به کارگیری بیت کوین و سایر ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی و مالی کشور را ممنوع اعلام کرد. طبق این اطلاعیه هرگونه استفاده و خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در بانک‌ها، موسسات مالی و صرافی‌های دارای مجوز بانک مرکزی رسماً ممنوع اعلام شد.

 

 

منبع: ایرنا


خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی