با کنترل تراکنش ها و چک های تضمینی بازار ارز آرام گرفت - پایگاه خبری بانکداری الکترونیک
قائم مقام بانک مرکزی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بانک،بورس و بیمه عنوان کرد؛

با کنترل تراکنش ها و چک های تضمینی بازار ارز آرام گرفت

کاهش بدهی های بانکی به ۱۶۶ هزار ميلیارد تومان در بهمن ماه سال گذشته

اکبر کمیجانی با تشریح اقدامات این بانک را در کنترل سفته بازی و سوداگري از اجرای دستورالعمل سپرده گذاری ریالی مبتنی بر ارز خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک؛ حمیده قاسمی: قائم مقام بانک مرکزی در مراسم افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه گفت: یکی از مسائل مهم افزایش بدهی بانک ها است که با اقدامات صورت گرفته این بدهی ها که در پایان مهرماه ۹۷ به ۱۸۲ هزار میلیارد تومان رسیده بود، در پایان بهمن ماه سال گذشته به ۱۶۶ هزار میلیارد تومان رسید.

 وی با اشاره به اجرای سیاست های حمایت از تولید و اشتغال به عنوان یکی از جهت گیری های بانک ‌مرکزی در دولت دوازدهم خاطرنشان کرد:در این مدت منابع بانکی عمدتا صرف سرمایه در گردش شده و سیاست های کنونی بانک‌ مرکزی حول این سیاست است.

کمیجانی تاکید کرد:

اقتصاد ما بانک محور است و عمده تامین مالی بر عهده سیستم بانکی است و باید تمرکز نظام بانکی بر تامین مالی بنگاه های کوچک و متوسط و بنگاه های بزرگ بر عهده بازار سرمایه باشد.

وی با اشاره به اینکه بازارهای مالی در تحقق اهدافی از جمله رشد اقتصادی سهم زیادی دارند، گفت: اما اینکه این بازارها تا چه میزان در تامین مالی ایفا نقش ایفا کنند، به شفافیت و فراهم بودن بسترهای لازم برای دسترسی به اطلاعات از یکسو و از سوی دیگر به توسعه بازار مالی و ایجاد ثبات در اقتصاد کلان ارتباط دارد.

کمیجانی افزود:

بانک مرکزی در سال های اخیر با رعایت قوانین و مقررات سعی در ایجاد فضایی شفاف و سازگاری و انطباق با استانداردهای بین المللی از جمله IFRS و استاندارد سازی صورت های مالی بانک‌ها داشته است.

قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه در سال ۹۷ نیز شاهد تحولاتی در بازار پولی و ارزی بودیم، ادامه داد: تلاش بانک مرکزی در جهت ثبات در بازار ارز بود اما در کنار این اقدامات در بعد ریالی و حمایت از تولید و اشتغال نیز اقداماتی انجام شد.

کمیجانی درباره این اقدامات توضیح داد: بانک ‌مرکزی با هدایت جریانات ریالی و کاهش سقف تراکنش ۵۰ میلیون تومانی در کارت های بانکی و ساماندهی چک های تضمینی توانست حجم زیادی از عملیات سوداگری در بازار ارز را سر و سامان دهد.

وی ادامه داد: همچنین بانک مرکزی با بررسی های متعدد دستورالعمل سپرده گذاری مبتنی بر ارز را تصویب کرد که به زودی اجرایی خواهد شد.

عضو هیات عامل بانک مرکزی تصریح کرد: در عین بازگشت تحریم ها، با انباشت نقدینگی در سال های گذشته مواجه بودیم به شکلی که نقدینگی در ۱۲ ماه منتهی به بهمن ۹۷، به یک هزار و ۸۳۰ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به بهمن سال ۹۶ یک دهم درصد کاهش داشت.

قائم مقام بانک مرکزی کنترل تورم، ساماندهی اضافه برداشت بانک ها را از دیگر اقدامات بانک عنوان کرد و افزود: پس از اقدامات کارشناسی صورت گرفته، دستورالعمل عملیات بازار باز طی هفته های اخیر از سوی شورای پول و اعتبار تصویب شد که یکی از ابزارهای مهم در بازارهای پولی است.

وی ادامه داد: این دستورالعمل علاوه بر گسترش خرید و فروش اسناد، اضافه برداشت بانک ها را نیز کاهش خواهد داد.


خبر پیشنهادی
نقش کووید-19 در افزایش پرداخت های موبایلی

رشد 23 درصدی خرید آنلاین در دوران همه گیری کرونا


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی