> تحریم به قطع اینترنت منجر نمی‌شود
سناریوهای احتمالی تحریم اینترنت از زبان ناظمی:

تحریم به قطع اینترنت منجر نمی‌شود

اتصال بیشتر با دنیا؛ راهکار بلندمدت مقابله با تحریم

ناظمی به پنج سناریوی احتمالی آمریکا برای تحریم اینترنت در ایران پرداخت و تاکید کرد که هیچ‌یک از آنها منجر به قطع اینترنت نمی‌شود.

 تحریم به قطع اینترنت منجر نمی‌شود

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات، با بیان اینکه هیچ‌یک از سناریوهای احتمالی تحریم منجربه قطع اینترنت نمی‌‌شود، تنها راه کاهش تاثیرپذیری از تحریم‌ها را اتصال بیشتر به جهان دانست.

امیر ناظمی با اشاره به تحریم‌‌‌‌‌های احتمالی آمریکا در حوزه اینترنت گفت: شبکه اینترنت حکمران خاصی ندارد و یک شبکه عنکبوتی است و تک‌تک بازیگران آن می‌‌‌‌توانند فقط در حیطه توانمندی خود بازی کنند و هیچ‌کس نمی‌‌تواند برای نقاط اتصال تعیین تکلیف کند و این واقعیت شبکه اینترنت است.

وی با بیان اینکه در مورد تحریم احتمالی اینترنت پنج سناریو وجود دارد که هیچ‌کدام از آنها منجر به قطعی اینترنت ایران در دوره تحریم‌‌‌‌ها نمی‌‌‌شود، اظهار داشت: نخست ایجاد محدودیت برای میزبانی مالکان سایت‌‌‌‌های ایرانی روی دیتاسنترهای خارجی است تا همچون شرکت‌‌‌ها، سایت‌‌ها نیز تحریم شوند و نتوانند خدمات میزبانی و هاستینگ دریافت کنند که در این حالت اتفاق سنگینی رخ نمی‌‌‌دهد، چراکه زمانی برای انتقال میزبانی از کشورهای خارجی به ایران وجود دارد.

معاون وزیر ارتباطات حالت دوم تحریم‌‌‌‌ها را قطع دسترسی کاربران ایرانی به خدمات سایت‌‌ها و اپلیکیشن‌‌‌های مختلف از یک عرضه‌‌کننده خارجی دانست و تصریح کرد: از این نوع خدمات می‌‌‌‌توان به ایمیل یا تضمین امنیت و نوع پرداخت اشاره کرد که مجموعه‌‌‌‌ای از خدمات به شمار می‌‌‌‌روند. به عنوان مثال برخی از خدمات گوگل به ایرانیان ارائه نمی‌‌‌‌‌‌شود که با وجود جدید نبودن این تحریم‌‌‌ها ممکن است دامنه آن تغییر کند و تاثیراتی همچون افزایش هزینه و کاهش کیفیت سرویس را به همراه داشته‌باشد، اما آن‌چنان جدی نیست که اختلالاتی را به‌صورت بلندمدت ایجاد کند.

ناظمی با اشاره به تحریم‌‌‌های TLD مربوط به نام دامنه‌‌‌های اینترنتی خاطرنشان کرد: تحریم نام دامنه‌‌‌‌های اینترنتی نیز چند شکل دارد که نخست شامل دامنه‌‌‌ها با پسوندهای عام .COM و .NET است و شکل دیگر شامل پسوند نام کشورها مثل .IR می‌شود که این تحریم نیز برای کاربران داخل ایران اتفاق نمی‌‌‌‌افتد، بلکه دسترسی کاربران خارج ایران به سایتی با پسوند دامنه .IR که میزبانی آن در کشور دیگر باشد، قطع می‌‌‌شود که با جابه‌جایی میزبانی به داخل کشور مشکل رفع می‌‌شود.

وی اختلال در دسترسی به سایت‌‌‌‌‌های ایرانی یا سایت‌‌‌هایی را که به ایرانیان خدمات می‌‌‌دهد خشن‌‌‌ترین نوع تحریم دانست که کاملا مغایر با انواع حقوق بین‌‌الملل و حتی حقوق‌‌ بشر است و ابراز داشت: سرورهایی هستند که نام دامنه را با آدرس موجود تطبیق می‌‌‌‌دهد تا آدرس‌‌‌دهی به سمت سرور انجام شود که به آنها روت‌سرورها می‌‌‌‌گوییم که دارای تعداد مشخصی در دنیا هستند، بنابراین اگر بگویند تمام دامنه‌‌‌ها از روی آن برداشته‌شود اختلالاتی ایجاد می‌‌‌شود که البته به نظر می‌‌‌‌رسد از نظر فنی امکان‌‌‌‌ناپذیر باشد چون دائما روت‌سرورها به‌‌‌روز می‌‌‌شوند و نمی‌‌‌توان به‌صورت دستوری این کار را انجام داد هرچند که راه‌‌حل‌‌های فنی نیز برای مقابله با آن وجود داشته‌باشد که البته همه این تحریم‌‌ها خلاف قوانین بین‌‌‌المللی است و با فرض اینکه آمریکا می‌‌‌خواهد کار غیرقانونی و خلاف روند بین‌‌المللی انجام دهد به‌عنوان فرض در نظر گرفته‌می‌شود.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات به تحریم‌‌های ممکن در حوزه اینترنت به ایجاد محدودیت‌‌‌ها در تبادلات مالی اشاره و بیان کرد: معمولا داده از دیتاسنترهای ما، خارج و در مقابل داده‌‌‌‌هایی از دیتاسنترهای خارجی وارد کشور می‌‌‌شود که تراز مثبت و منفی دارند و باید به‌ازای قسمت بدهکاری، هزینه آن پرداخت شود که تحریم‌‌‌های مالی اجازه پرداخت هزینه را نمی‌‌‌دهد که در این صورت نیز معمولا مشکل جدی به وجود نمی‌‌‌آید، بلکه می‌‌‌توان از طریق ارائه خدمات دیگر تراز خود را منفی و مثبت کنید.

ناظمی با بیان اینکه اگر چنین اتفاق‌‌هایی بیفتد در مجموع منجر به قطعی اینترنت نمی‌‌شود، یادآور شد: این سناریوها نیز منجر به اختلالات کوتاه‌‌‌مدت و چند روزه‌‌‌ای می‌‌شود که به‌سادگی نیز قابل رفع خواهدبود.

معاون وزیر ارتباطات در تشریح راه‌‌حل کاهش تاثیرپذیری از تصمیمات دیگران که تحریم نمونه‌‌ای از آن است، عنوان کرد: معنی آن این است که باید خیلی خیلی به دنیا وصل باشیم و اگر امروز تعداد زیادی دیتاسنتر در داخل داشتیم و تعداد زیادی از سایت‌‌‌‌های دنیا را میزبانی می‌‌‌کردیم و تعداد زیادی از ارائه‌‌‌دهندگان خدمات ترجیح می‌‌دادند که در ایران میزبانی شوند، حتی شاهد این اختلالات جزئی هم نبودیم. به عبارتی، هر چقدر جهانی‌‌‌تر شویم امکان تاثیرپذیری ما کمتر است و تنها راه مقابله اصلی و بلندمدت تاثیرپذیری این است که در دنیا بتوانیم نقش بزرگی را ایفا کنیم.

ناظمی با اشاره به علت جهانی نشدن ایران در حوزه اینترنت و فناوری اطلاعات گفت: نگرانی‌‌‌هایی در کشور وجود دارد که ناشی از کم‌‌دانشی بعضی از بازیگران یا مشاوران آنها است، چراکه زمانی فکر می‌‌‌کردیم راه اصلی برای استقلال، به صفر رساندن رابطه خود با دیگران است و برای استقلال باید واردات به صفر برسد و با صفر شدن واردات، مستقل‌‌‌‌تر هستیم.

وی با اشاره به اینکه مستقل‌‌ترین کشورهای دنیا آنهایی هستند که واردات آنها زیاد است اما دارای صادرات بیشتری هستند، اظهار داشت: موقعی استقلال ما حفظ می‌‌‌‌شود که با وجود واردات زیاد، صادرات بیش از واردات داشته‌باشیم. در واقع آلمان با وجود ۱۵۰۰ هزار میلیارد دلار صادرات دارای ۱۲۰۰ هزار میلیارد دلار واردات است.

 

منبع: افتانا

خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید