تلاش جهانی برای حذف دلار از معاملات ادامه دارد؛

هند «یوان» را جایگزین دلار می کند

هند در ادامه تلاش های خود برای حفظ ارزش پول ملی خود در مقابل دلار، در نظر دارد به واردکنندگاه اجازه دهد بهای برخی از کالا های وارداتی از چین را به یوآن پرداخت کنند.

 هند «یوان» را جایگزین دلار می کند

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،روزنامۀ 'اکونومیک تایمز' با اعلام این خبر نوشت این برنامه امکان تبدیل مستقیم بین روپیه و یوآن را فراهم می کند و به کاهش هزینه ها و تراکنش ها کمک می کند. این پیشنهاد به هند اجازه می دهد صادرات دارویی، روغن زیتون و شکر به چین را با روپیه حل و فصل کند اما تجارت محصولاتی با حجم بالا مانند اقلام الکترونیک مانند قبل با استفاده از دلار خواهد بود.
این گزارش اعلام کرد تجارت هند و چین عمدتا با دلار آمریکا پرداخت می شود زیرا ارزهای بین دو کشور به طور مستقیم قابل تبدیل نیستند. اما اکنون با صدور اجازه به وارد کنندگان هندی برای پرداخت بهای خرید از چین به یوان، کشور آسیای جنوبی قادر به صرفه جویی در دلار برای پرداخت واردات نفت خود میشوند، بویژه آن که در نظر گرفته شد در حال حاضر ارزش روپیه در پایین ترین حد خود قرار دارد.
نفت بزرگترین بخش واردات هند است و دولت برآورد کرده که امسال مبلغ آن به 125 میلیارد دلار یا 8.8 تریلیون روپیه برسد، که این مبلغ از سال 2001 بالاترین مقدار روپیه است که دولت پرداخت خواهد کرد.
این روزنامۀ پرفروش هندی اعلام کرد طبق گفته یکی از تجار، قرار است در ابتدا یک سبد از کالاهای کوچک اما قابل قبول برای تجارت روپیه -یوان در نظر گرفته شود. وی گفت دسترسی به مبادله مستقیم می تواند به کاهش خطرات ارز به معامله گران هندی کمک کند.
وی تاکید کرد محدود کردن سبد به چند کالای خاص به دولت کمک خواهد کرد که 56 میلیارد دلار کسری تجاری هند با چین را کنترل کند. کسری حساب جاری در حال حاضر در بالاترین سطح در پنج سال گذشته است، و دولت با افزایش تعرفه در واردات اقلامی از جمله کولر گازی و تجهیزات ارتباطی تلاش کرد تا ثبات را به روپیه برگرداند.
در ادامۀ این گزارش آمده است برای چین، این حرکت موجب گسترش نفوذ یوان و بهبود نقدینگی در خارج از کشور خواهد شد. این نوع پرداخت نیمی از تجارت بین کشورهای موسوم به بریکس(برزیل، روسیه، هند، چین، و آفریقای جنوبی) را نیز تشکیل داده است.
بانک مرکزی چین یک سرویس پاکسازی و حل و فصل یوان در پاکستان را در ماه مه (اردیبهشت )آغاز کرد، و در روسیه و کانادا، مراکز مشابه پرداخت یوان ایجاد شده اند تا به معامله گران اجازه دهد که بتوانند معاملات خود را حل وفصل کنند. کارشناسان بر این عقیده اند سیستم مشابهی را میتوان برای هند درنظر گرفت.
نشست های قبلی بین چین و هند در مورد تجارت با ارزهای محلی، پیشرفت های کمی را داشته و بانک های هندی در مورد مقررات آمریکا ابراز نگرانی کرده اند. مردم معتقدند چین در تلاش است تا تجارت دوجانبه با هند را در مقابل جنگ تعرفه ای با آمریکا قرار دهد. با این حال، سیاستمداران هند نگران هستند که تولیدکنندگان هندی نتوانند در صورت افزایش واردات چینی با این برنامه ارزی هماهنگ شوند.
در مواجهه با بحران کاهش ارزش پول ملی، بانک مرکزی هند اخیرا با پیوستن به سایر اقتصاد های در حال ظهور، علاوه بر افزایش نرخ تعرفه واردات محصولات آمریکایی، بیش از 16میلیارد دلار اوراق قرضه دولت آمریکا را به فروش رساند تا دارایی های آمریکایی خود را کاهش دهد.
بر اساس جدیدترین گزارش وزارت خزانه داری آمریکا، هند از ماه آوریل (فروردین) تاکنون بیش از 16.3 میلیارد دلار اوراق قرضه دولتی آمریکا را به فروش رسانده است و ارزش سهام هند در آمریکا از 157 میلیارد دلار در پایان ماه مارس(اسفند) به 140 میلیارد دلار تا پایان ماه اوت(مرداد) کاهش یافته است.
در همین دوره، چین اوراق قرضه دولتی آمریکا به ارزش 22.6 میلیارد دلار و تایوان نیز 6.9 میلیارد دلار از دارایی های خود در آمریکا را به فروش رسانده اند.
این اقدامات می توانند محدودیت دسترسی کشورها به بازار به دلیل کاهش ارزش اوراق قرضه و همچنین افزایش تعرفه های گمرکی را جبران کنند.
بانک مرکزی هند به دلار بیشتری برای تزریق به بازار های محلی جهت جلوگیری از سقوط بیشتر ارزش روپیه احتیاج دارد و این امر می تواند یکی از عوامل اقدام این بانک در فروش اوراق قرضه دولتی آمریکا باشد.
بانک مرکزی هند از ماه آوریل( فروردین) تاکنون ارز های خارجی به ارزش 18.6 میلیارد را در بازار های ارز این کشور به فروش رسانده تا سقوط روپیه را کنترل کند.
همچنین از ماه آوریل(فروردین) تاکنون سرمایه گذاران خارجی بیش از 10 میلیارد دلار سرمایه خود را از بازار بورس هند خارج کرده اند. این امر سبب شده است که روپیه 10 درصد از ارزش خود را در مقابل دلار از دست بدهد.
بانک مرکزی هند همچنین قصد دارد بخشی از درآمد حاصل از فروش اوراق قرضه دولتی آمریکا را به خرید طلا اختصاص دهد. پشتوانه ذخایر طلا می تواند از تاثیر پذیری ارز ملی در مقابل نوسانات ارزی جلوگیری کند. از ماه آوریل تاکنون بانک مرکزی این کشور 630 هزار تروی اونس طلا خریداری کرده است و ذخایر طلای هند تا پایان ماه مارس ( اسفند) به 18.64 میلیون تروی اونس طلا رسیده است.
تروی(troy) واحد اندازه گیری وزن فلزات ارزشمند است. هر تروی برابر با 373.25 گرم است.
از 400 میلیارد دلار ذخایر ارزی هند تا ماه اوت(مرداد) سال 2018، 239 میلیارد دلار در اوراق معتبر خارجی و 20 میلیارد دلار برای خرید طلا سرمایه گذاری شده است. سایر ذخایر ارزی هند به صورت وجه نقد در اختیار بانک های مرکزی خارجی، بانک های تجاری و سازمان های چند جانبه می باشند.
هند در میان 15 کشور بزرگ سرمایه گذار در آمریکا می باشد.

 

 

منبع:ایرنا

خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید