3 جلسه ویژه دولت برای ساماندهی بازار ارز/ ارز دولتی گران می‌شود

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران از سه جلسه ویژه دولتیها با اقتصاددانان، تشکلهای اقتصادی و تجار و بازرگانان در روز جاری برای ساماندهی بازار ارز خبر داد و گفت: در یکی از جلسات عنوان شد که نرخ ارز در بازار ثانوی یا ارز مسافری افزایش می‌یابد تا به نرخ بازاری نزدیک‌تر شود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از مهر مهدی رئیس‌زاده  با اشاره به سه جلسه ویژه امروز دولت با اقتصاددانان، فعالان بخش‌خصوصی و تشکل‌‎های اقتصادی، گفت: جلسه امروز بانک مرکزی با اقتصاددانان برگزار می‌شود اما نه برای این جلسه و نه در جلسه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تشکل‌های اقتصادی، هیچ دعوتی از اتاق بازرگانی و صنایع و معادن به عنوان پارلمان بخش‌خصوصی و مشاور سه قوه به عمل نیامده و به این ترتیب، نماینده اتاق در هیچ یک از این جلسات حضور نداشته است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران افزود: همچنین علاوه بر این دو جلسه، سازمان توسعه تجارت ایران نیز صبح امروز جلسه‌ای را با فعالان بخش خصوصی در خصوص نرخ ارز و تاثیرات آن بر صادرات و واردات برگزار کرد که در این جلسه، نمایندگان دایره تهاتر، اداره سیاست و مقررات ارزی و نیز اداره بین‌الملل بانک مرکزی حضور داشتند.

وی تصریح کرد: دو هفته است که بانک مرکزی هر چهارشنبه جلسه‌ای را با اقتصاددانان و صاحب‌نظران بازار ارز برگزار می‌کند که تاکنون هیچ نماینده‌ای از اتاق بازرگانی تهران در آن حضور نداشته است. البته مطابق با اطلاعات کسب شده، از اتاق ایران نیز هیچ نماینده‌ای حضور نداشته است.

رئیس‌زاده گفت: در این جلسه نمایندگان بانک مرکزی از سیاست این بانک برای کاهش تعداد نرخ‌های موجود فعلی خبر دادند و اعلام کردند که از دیروز، روند کاهشی بر بازار ارز حاکم شده است، البته قرار بر این است که نرخ ارز در بازار ثانوی یا ارز مسافری نیز از سوی بانک مرکزی افزایش یابد تا این نرخ‌ها، به نرخ بازار آزاد نزدیک‌تر شوند.

وی اظهار داشت: در این جلسه در مورد مسائل تحریم و تهاتر ارز میان صادرکنندگان و واردکنندگان نیز مباحثی صورت گرفت که قرار شد در این رابطه، اتاق پیشنهادات خود را ارسال کند.

رئیس‌زاده با اشاره به برگزاری جلسه تشکل‌های بخش‌خصوصی با وزارت صنعت، معدن و تجارت در رابطه با نرخ ارز نیز گفت: مطابق کسب اطلاعی که از تشکل‌های اقتصادی شده است، صبح امروز نیز تشکل‌های اقتصادی در این جلسه به بیان نقطه نظرات خود در رابطه با نرخ ارز پرداخته‌اند. 

به گزارش مهر، نرخ دلار در بازار آزاد تهران که پایان روز دوشنبه به 1780 تومان هم رسیده بود، امروز چهارشنبه بین 1500 تا 1550 تومان در نوسان بوده است. مقامات بازنک مرکزی گفته اند که با تدابیر اتخاذ شده، ثبات تا دو روز آینده به بازار ارز بازخواهد گشت.


خبر پیشنهادی
مدیرعامل بانک ملت در گفت و گو با بانکداری آینده عنوان کرد؛

رویکرد دیجیتالی شدن، کارزار آینده بانکداران/ راه طولانی

بررسی اهداف اولیه صندوق در گفت وشنود یک پیشکسوت با مدیران نسل جدید

حلقه مفقوده ضمانت/ رفتار دولت در مورد ضمانت صادرات


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی