اعطای دسته چک به عموم متقاضیان؛ بارزترین ایراد قانون فعلی

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس با اشاره به ضعف در قانون فعلی صدور چک گفت:با تصویب قانون جدید چک، بانک‌ها از ارائه دسته چک به عموم متقاضیان منع می شوند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، جواد فتحی، عضو کمیسیون قضائی و حقوقی و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ضعف های موجود در قانون کنونی صدور چک گفت: یکی از مهمترین ایرادات که در قانون صدورچک به وضوح قابل مشاهده است ارائه دسته چک از سوی بانک ها به متقاضیان، بدون در نظر گرفتن شرایط و ضوابط است.

وی در ادامه با اشاره به مشکلات حقوقی صدور چک افزود: امروز آمار کلاهبرداری در زمینه های بانکی افزایش پیدا کرده که اعطای چک بدون پشتوانه و اعتبار سنجی از سوی بانک ها این مشکلات را دامن زده است.

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس در پایان اظهار داشت: برای صدور دسته چک ابتدا باید توان مالی افراد مورد بررسی و سنجش قرار گیرد؛ بنابراین افرادی که توان مالی مناسبی دارند باید شناسایی و با توجه به اینکه در پرداخت تعهدات خود در معاملات توانایی دارد یا خیر، به آن ها دسته چک ارائه شود. چراکه اعطای دسته چک به عموم متقاضیان باعث میشود بسیاری از چک ها برگشت بخورد و صادر کنندگان راهی زندان شوند.

 

منبع: مهر


خبر پیشنهادی
مدیرعامل بانک ملت در گفت و گو با بانکداری آینده عنوان کرد؛

رویکرد دیجیتالی شدن، کارزار آینده بانکداران/ راه طولانی

بررسی اهداف اولیه صندوق در گفت وشنود یک پیشکسوت با مدیران نسل جدید

حلقه مفقوده ضمانت/ رفتار دولت در مورد ضمانت صادرات


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی