آیا اینترنت اشیاء بانکداری را تغییر خواهد داد؟

اینترنت اشیاء (Internet of Things IoT)، بدون شک یکی از بزرگترین تحولات تکنولوژیکی در جهان است. بسیاری از متخصصین در این زمینه در حال حاضر ادعا می‌کنند که ما در حال ورود به دومین انقلاب بزرگ دیجیتال هستیم.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که تا سال ۲۰۲۰ در جهان ۲۵ میلیارد تلفن همراه، ساعت، لوازم پوشیدنی هوشمند، خودرو و بسیاری از اشیاء هوشمند دیگر وجود خواهد داشت و این اشیاء از طریق اینترنت به یکدیگر متصل خواهند بود. این پیش‌بینی نشان‌دهنده‌ی تاثیر بسزایی است که اتصال این اشیاء برروی جامعه ما، فرهنگ و کسب‌و‌کار خواهد داشت.

در زمانی بسیار کوتاه، همه‌ی ما با دستگاه و حسگرهای متصل به یکدیگر احاطه خواهیم شد. از اسمارتفون‌ها و تکنولوژی‌های پوشیدنی تا میلیون‌ها میلیون سنسور‌های مختلف در خانه‌ها، خیابان‌ها و محل کار. برای مصرف کنندگان، اتصال دائمی اشیاء به یکدیگر می‌تواند در زمان صرفه‌جویی کند، رانندگی را ایمن سازد، اطلاعات گسترده‌ای در اختیار ما قرار دهد و باعث ایجاد زندگی سالم‌تر و فعال‌تر شود.

برای مثال در شهری مانند بارسلونا، شبکه عظیمی از سنسور‌ها، نرم افزار‌ها و پلتفرم‌های تجزیه و تحلیل داده متصل به اینترنت وجود دارد که مزایای بسیار زیادی را در اداره شهر برای شهرداری فراهم می‌نماید. برای مثال کنترل دیجیتالی مصرف آب، روشنایی خودکار خیابان‌ها، آبیاری خودکار پارک‌ها و دسترسی از راه دور به فواره‌های شهری، جمع‌آوری پسماند بر اساس نیاز منطقه، تایین دیجیتالی مسیر اتوبوس‌ها و پارکومتر‌های هوشمند. این خدمات شهری با پشتیبانی از IoT به طور چشمگیری باعث کاهش ترافیک و آلودگی و همچنین مصرف آب و نور و انرژی شده است.

در کسب‌و‌کار نیز، فرصت‌های متعدد برای بهره‌مندی از IoT وجود دارد که می‌تواند موجب سود‌های اقتصادی بسیاری شود. برخی از صنایع مانند صنعت بیمه در بهره‌گیری از مزایای اینترنت اشیاء به دستاورد‌هایی رسیده‌اند. برای مثال بیمه‌گذاران با تحلیل داده‌های بدست آمده از سنسور‌های موجود در خودرو‌های هوشمند می‌توانند اطلاعات دقیق‌تر و با ارزشی را از آن استخراج کنند. و همچنین در صنعت تولید خودرو، با تحلیل این داده‌ها و تصحیح یا افزودن ویژگی‌های خودرو می‌توان امنیت سرنشینان خودرو را فراهم نمود.

در همین راستا، متخصصان بانکداری در حال بررسی راه های بالقوه‌ای هستند که اینترنت اشیاء می‌تواند در صنعت بانکداری بکار گرفته شود و آن را به سطحی جدید در نوآوری و تکنولوژی برساند.

داده های اینترنت اشیاء؛ ارزش افزوده ای برای بانک و مشتریان

امروزه مشتریان خواستار خدماتی راحت، در دسترس و شخصی‌سازی‌شده هستند. بخشی از اینگونه خدمات را ‌وان در بانکداری آنلاین، اپلیکیشن‌های بانکی و تکنولوژی پرداخت بدون تماس مشاهده کرد. آن‌ها همچنین خواستار بالاترین سطح امنیت دیجیتالی در بانک‌های خود می‌باشند. اتصال ماشین به ماشین که جمع‌آوری و تبادل اطلاعات جمع آوری شده از حسگر‌ها و اشیاء را امکان پذیر می‌کند، فرصت‌های متعددی برای بانک‌ها نیز فراهم می‌سازد که می‌تواند رفتارها، خواسته‌ها و تقاضا‌های مشتریان خود را پیگیری و تجزیه و تحلیل کند. این، به نوبه خود، به بانک‌ها اجازه می‌دهد تا برای مشتریان، تجاربی بسیار شخصی‌تر، مشاوره‌های هدفمند و پیشنهادات آگاهانه فراهم کنند. در نتیجه بانک قادر به دستیابی به سطح جدیدی از درک نیازهای مشتریان و همچنین ارتباطات نزدیک‌تری با مشتریان است.

بانک‌ها ممکن است از فناوری IoT در تولید فرصت‌های فروش هوشمندتر و شخصی‌تر برای مشتری استفاده کنند. اینترنت اشیاء همچنین به بانک‌ها در نوآوری و ابداع راه‌های بهتر برای بهبود مدیریت ریسک، کاهش هزینه و بهبود بهره‌وری کلی عملیاتی کمک خواهد کرد. مشتریان می‌توانند در هر زمان و مکانی، دیدگاه بسیار جامع‌تر از امور مالی خود داشته باشند و همچنین بانک‌ها می‌توانند راه‌حل‌ها و محصولاتی مخصوص هر مشتری را ارائه دهند. در این صورت کاربران می‌توانند در هر زمان بهترین تصمیم‌گیری را در مورد امور مالی خود داشته باشند.

کسب اطلاعات گسترده از داده‌های قابل دسترس برای بانک‌ها، از اطلاعات مربوط به املاک مسکونی و تجاری گرفته تا اطلاعات شخصی افراد در شبکه های اجتماعی، عادات افراد در خرج کردن، طریقه‌ی پرداخت بدهی‌ها و… به بانک‌ها اجازه می‌دهد تا در موقعیت‌های مختلف، تصمیم‌گیری بجا و درستی داشته باشند.

برای مثال سنسور های بیومتریکی و موقعیتی، تعداد رفت‌و‌آمد‌ها و حضور فیزیکی افراد در شعب بانک و همچنین دوربین‌های تشخیص چهره افراد، حضور افراد و مشتریان با اهمیت برای بانک را در شعبه به کارمندان اطلاع می‌دهد. در نتیجه با شناسایی افراد، خدماتی مختص آن ها ارائه خواهد شد و سطح رضایت مشتری را بالا خواهد رفت. همچنین با نصب سنسور‌های تشخیص بیومتریکی بر روی دستگاه‌های خودپرداز و کیوسک‌های بانک‌ها، هنگامی که مشتری به یکی از خودپرداز‌های بانک مراجعه می‌کند، با شناسایی مشتری و زمینه‌ی ارتباط او با بانک مورد نظر، می‌توان براساس نیاز‌های او خدماتی را پیشنهاد داد. قطعا تبلیغات شخصی‌سازی شده باعث جلب توجه مشتری شده و می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی فروش بیشتر خدمات و محصولات داشته باشد.

بانکهایی که از نوع جدید جریان داده‌های تولید شده توسط IoT استفاده می‌کنند، قادر به تصمیم‌گیری حیاتی در مورد وام‌های تجاری هستند و می‌توانند از دیگر بانک‌ها در این حوزه پیشی گیرند. یک مثال در اینجا ممکن است منافع بالقوه برای بانک‌ها در استفاده از نوع جدیدی از سنسور باشد که فعالیت و وضعیت کسب‌و‌کارهای صنعتی و کشاورزی خرده فروشی را کنترل می‌کند، نظیر دستگاه‌های کنترل‌کننده تولید یا سنسورهای کشاورزی که وضعیت زمین‌های کشاورزی را نظارت می کنند.

در کشاورزی به طور خاص، یکی از مزایای اصلی این تکنولوژی برای بانک این است که به کشاورزان و بانک‌های آنها اجازه می‌دهد تا به طور مداوم محصولات کشاورزی و دامداری را ارزیابی و ارزش‌گذاری کنند و همچنین عملکرد، دارایی و ارزش کلی کسب و کار را ارزیابی نمایند. بانک‌ها با در دست داشتن این اطلاعات می‌توانند در زمان مناسب در حوزه کشاورزی سرمایه‌گذاری نمایند.

چالش های امنیتی جدید برای بانک ها در دوره  IoT

طی پنج تا ده سال آینده، صنعت بانکداری شاهد تغییرات عمده‌ای در تکنولوژی اینترنت اشیاء خواهد بود که این به نوبه‌ی خود مسائل جدیدی در حوزه امنیت مطرح می‌کند. در عصری که تمام اشیاء از طریق اینترنت به یکدیگر متصلند، موضوع امن بودن اطلاعات کاربران بسیار حائز اهمیت است و عملکرد مناسب بانک‌ها می‌تواند موجب جلب رضایت و اطمینان مشتریان گردد.

برخی اطلاعات حساس، از سابقه‌ی مالی مشتریان گرفته تا محل زندگی آن‌ها، زمانی که در حال ذخیره‌سازی و یا جابجایی در شبکه هستند به طور بالقوه هدفی برای هکر‌ها می‌باشند. ممکن است شخصی در خودروی هوشمند خود، بخواهد حساب بانکی خود را چک کند. اطلاعات این حساب بانکی چه زمانی که در بانک اطلاعاتی ذخیره هستند و چه زمانی که در شبکه حرکت می کنند تا در خودروی مشتری نمایان شوند، نیاز است که به طور کامل محافظت شوند تا از آن‌ها سوء‌استفاده نشود.

در نتیجه ابزارهایی مانند رمزگذاری برای محافظت از داده‌ها و ابزارهای احراز هویت برای مجوز دسترسی به این داده‌ها تنها توسط کسانی که مجاز به آن هستند، حیاتی است. در آینده‌ای بسیار نزدیک ما شاهد استفاده گسترده و متداول از ابزار‌های تشخیص هویت بیومتریکی مانند نرم افزار تشخیص صدا و اسکن قرنیه چشم، در راستای شناسایی مشتریان بانک برای ایجاد امنیت مورد نیاز بانک‌ها خواهیم بود.

با وفور دستگاه های IoT، بانک‌ها تصویری بسیار دقیق‌تر و با جزئیات بیشتری از مشتریان خود خواهند داشت که همچنین بدین معناست که بانک‌ها نیازمند لایه‌های بیشتر امنیتی در تمام اکوسیستم اینترنت اشیاء می‌باشند. با گسترش سطح استفاده از اینترنت اشیاء و دستگاه‌های متصل به یکدیگر، مجرمان سایبری موقعیت‌ها و فرصت‌های بیشتری برای نفوذ و هک کردن شبکه وجود دارد چرا که نقاط ورودی و دستگاه‌های متصل بیشتری وجود دارند که می توانند از طریق آن وارد شوند. همه‌ی اینها بدین معنی است که اگر بانک‌ها بخواهند به طور گسترده از مزایای این تکنولوژی استفاده کنند، ابتدا نیاز است که امنیت لازم را در تمامی سطوح ایجاد کنند و اعتماد کاربران را جلب نمایند.

 

منبع: گرایش تازه کیش

خبر پیشنهادی
نگاهی به عملکرد چهار سامانه شرکت خدمات انفورماتیک در سال 97

مدیریت 82 میلیارد تراکنش در یک سال/ انجام روزانه 225 میلیون تراکنش توسط سامانه های ملی


این مطلب را به اشتراک بگذارید