آذری جهرمی در همایش قانونگذاری و جوانان:

رانت‌خوارها ستون پنجم و نفوذی دشمن هستند

وزیر ارتباطات با بیان اینکه رانت‌خوارها ستون پنجم دشمن برای برهم زدن نظم کشور هستند گفت: شرایط فعلی برای فعالیت جوانان مناسب نیست و باید قانون را برای حضور جوانان اصلاح کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دومین همایش ملی جوانان و قانونگذاری گفت: مطالبه جوانگرایی در اداره کشور مطالبه درستی است، اما نباید به دو قطبی پیر و جوان منجر شود.

وی افزود: با جامعه جوان ۲۰ میلیونی در کشور مواجهیم که محور حرکت توسعه کشور در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی هستند. البته این سوال مطرح است که چقدر از توان و کارایی آن‌ها بجا استفاده می‌شود؟!

آذری جهرمی درباره موضوع مهم اشتغال جوانان گفت: استخدام در دولت یعنی از بین بردن خلاقیت جوان و جوان دارای ایده و خلاق حاضر نمی‌شود خلاقیت خود را از بین ببرد، اما همین جوان وقتی می‌خواهد کسب و کار نوپایی را راه اندازی کند از همان ابتدا درگیر مشکلات فراوانی می‌شود.

جوانترین عضو کابینه دولت  تصریح کرد: علاوه بر وجود این مشکلات وقتی جوانی با صرف زمان و انرژی و خلاقیت وارد فضایی می‌شود که رانت در آن وجود دارد و اشخاصی با استفاده از این رانت و طی یک حرکت اقتصادی آن هم ظرف دو هفته ۳۰ میلیارد تومان به جیب زده اند ببینید چه حال و روزی پیدا می‌کند.

آذری جهرمی با تاکید بر اینکه جنگ حال حاضر علیه کشور جنگی اقتصادی است که اتاق فکر آن در وزارت خزانه داری آمریکا قرار دارد، تصریح کرد: در شرایطی که جوان ایرانی با علم و دانش خود کارآفرینی می‌کند، دیپلمات ما برای دفاع از حقوق و منافع کشور تلاش می‌کند و نظامی ما برای دفاع از کشور جهاد می‌کند آیا سو استفاده گران از این شرایط جز ستون پنجم و عامل نفوذی دشمن برای بر هم زدن نظم کشور نقش دیگری دارند؟

آذری جهرمی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات فعلی کشور ریشه در مقررات و‌قوانین دارند، گفت: قانونی که معماری خوبی نداشته باشد قوام لازم را ندارد و نباید از قانونی که در نشست و برخاست تنظیم و تصویب می‌شود انتظار شق القمر داشت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در تدوین، اصلاح یا تصویب قانون نباید تعصب و شتاب زدگی داشته باشیم، اظهار کرد: برای حاکم کردن قانون به جای فساد ابتدا نیازمند شفافیت هستیم و شفافیت در اجرای قانون مانع فساد می‌شود. باید با فرایند ایجاد فساد برخورد کنیم.

وی با اشاره به اینکه برای حل مشکلات به بیان واقعیات نیازمندیم، افزود: اولویت‌ها را باید استخراج کنیم و تورم قوانین موجود را با نظام‌های جدید قانونگذاری اصلاح کنیم.

آذری جهرمی عصر تحول دیجیتال را بر پایه خلاقیت دانست و تصریح کرد: در عصر تحول دیجیتال بسیار تعجب آور است که برای ثبت یک شرکت یا یک ایده آن هم مطابق قانون مصوب ۹۰ سال پیش باید سه ماه معطل بمانیم و این یعنی برای ورود به نظام اقتصادی دنیا همیشه باید سه ماه وقت گذاشت که در این زمان ممکن است در جایی از دنیا کسی ایده شما را اجرایی کند.

وی با اشاره به مشکلات جوانان در کسب و کار‌های نوپا خاطرنشان کرد: هنوز در نظام قانونگذاری کشور اگر کسب و کار نوپایی بخواهد از بیمه استفاده کند، می‌گویند دفترت کجاست! در حالی که در کسب و کار‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات دفتر فیزیکی مفهومی ندارد.

عضو کابینه دولت از پیگیری‌های رییس جمهوری برای حل مشکلات جوانان خبر داد و گفت: آقای روحانی دستور لازم برای رفع این مشکلات را به دستگاه‌ها تکلیف کرده اند، اما هماهنگی بین دستگاه‌ها انرژی زیادی می‌برد.

آذری جهرمی با اشاره به طرح مکرر سواستفاده‌های میلیاردی در کشور گفت: تکرار چنین رخداد‌هایی نشان می‌دهد که ما در تنظیم و اجرای فرایند‌ها دچار مشکل هستیم و یکی از راه‌های رفع این مشکل تصویب و اجرای قانون و مقررات به روز است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران


خبر پیشنهادی
لزوم دیدگاهی باز در بانکداری باز

روایتی واقعی از بانکداری باز/ تفکر زیست بوم محور


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی