مدیرعامل سداد در همایش بانکداری الکترونیک مطرح کرد؛

6 چالش صنعت پرداخت

مدیر عامل سداد گفت: صنعت پرداخت با ۶ چالش کلی مواجه است.

مدیر عامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد گفت: صنعت پرداخت با ۶ چالش کلی مواجه است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، محمد مهدی صادق در هفتمین نشست سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت گفت: در این فرصت کوتاه که در اختیار بنده قرار داده شده بنا دارم به 6 گروه از چالش ها و مشکلات عمده که به گمان من صنعت پرداخت را تحت تاثیر قرار می دهند بطور خلاصه اشاره کنم.

صادق عنوان داشت: گروه نخست چالش هایی هستند که در عرصه قانون و قانونگذاری با آن مواجه هستیم که این چالش ها به دولت ، بانک مرکزی و شرکت شاپرک برمی گردد که مهم ترین نمونه های آن تغییر متناوب قوانین بدون اطلاع رسانی به موقع و همچنین روشن و شفاف نبودن قوانین در برخی از حوزه ها و عدم وجود قوانین مشخص و قاطع در برخی از حوزه های دیگر است.

وی افزود : گروه دوم چالش ها که می تواند به نوعی معلول گروه نخست هم در نظر گرفته شود مدل کسب و کاری صنعت پرداخت در کشور می باشد که علاوه بر ایجاد تضاد منافع در میان بانک ها و شرکت های پرداخت نحوه ارائه سرویس به مشتریان را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است .

مدیر عامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد ادامه داد:  در حالت عادی انتظار می رود کارمزد خدمات پرداخت ارائه شده از دینفعان اصلی که پذیرندگان و دارندگان کارت هستند دریافت گردد در حالی که در مدل کسب و کاری موجود این کارمزد از بانک پذیرنده و صادر کننده کارت دریافت شده و در این مدل بسیاری از ابزارهای پرداخت به ابزاری جهت جذب منابع برای بانک ها تبدیل شده اند که این مساله منجر به مشکلات بعدی مانند پدیده کارمزد خواهی ، تعدد ابزار پذیرش، ایجاد تراکنش های غیرواقعی و مواردی از این دست شده است.

وی با بیان اینکه گروه سوم به رابطه و نسبت شرکت های پرداخت با سایر شرکت های فعال در زمینه خدمات که در بخشی از چرخه ارائه سرویس خود نیاز به خدمات پرداخت دارند برمی گردد، گفت: این بازیگران جدید که جزو ذینفعان محق در این صنعت نیستند نقش خود را مدیون سیاست های اشتباه شرکت های پرداخت و مدل معیوب کسب و کار در این صنعت می باشند.

صادق ادامه داد: در این اوضاعی که پیش آمده هر کسی که ابزاری جهت متصل شدن به دستگاه های کارتخوان یا درگاه های پرداخت اینترنتی دارد از شرکت های پرداخت بخشی از درآمد آن ها را طلب می کند. این در حالی است که این بازیگران در شرایط عادی و در یک روال منطقی باید در ازای وصل شدن به ابزارهای پرداخت در چرخه ارائه خدمات خود به شرکت های پرداخت کارمزد بدهند.

وی عنوان داشت: چهارمین گروه از چالش ها حاصل از رابطه نامنسجم میان خود شرکت های فعال در حوزه پرداخت الکترونیک می باشد که رقابت های مخربی را در پی داشته است. اگر شرکت های پرداخت دست از رقابت های ویرانگر بردارند و در قالب یک تشکل صنفی با یکدیگر همکاری کنند با استفاده از این ابزار می توانند ضمن تصویب توافقنامه ای که اعضا را از رقابت در میدان قیمت ها باز می دارد مبنایی برای تعیین نرخ خدمات تعزیف نماید که این همگرایی می تواند در نهایت منجر به اصلاح مدل کسب و کار نیز گردد.

مدیر عامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد ادامه داد: نگرانی های مربوط به امنیت اطلاعات پنجمین گروه چالش های موجود در صنعت پرداخت است و بدیهی است کسب اعتماد مشتریان رکن اصلی توسعه پایدار شبکه پرداخت الکترونیکی است امری که پایبندی به آن علیرغم هزینه هایی که ممکن است به کل سیستم وارد کند، منافع همه ذی نفعان را در پی خواهد داشت.

مدیرعامل سداد تصریح کرد: با ایجاد شبکه شاپرک گام های بلندی در خصوص موضوع امنیت در شبکه پرداخت برداشته شده که امید است با تداوم آن شاهد اعتماد هر چه بیشتر مشتریان به این صنعت باشیم.

وی با بیان اینکه آخرین گروه چالش های پیش روی این صنعت ناشی از مباحث فرهنگی و تلقی عمومی مردم از خدماتی است که در این صنف ارائه می شود، افزود: در عین حال که مردم با هدف صرفه جویی در منابع ، صرفه جویی زمان، کاهش نیروی انسانی و مواردی از این دست به استفاده هرچه بیشتر از ابزارهای پرداخت الکترونیک ترغیب می شوند و باید با روش های مناسب فرهنگ استفاده از خدمات را به آحاد جامعه آموزش داد تا علاوه بر استفاده بهینه از این خدمات از مخاطرات احتمالی استفاده ناصحیح از این خدمات نیز آگاه شوند.

صادق ادامه داد: دست‌اندرکاران صنعت پرداخت به دلیل وسعت و پیچیدگی های فنی این صنعت باید هر روز با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم کنند، این صنعت بستری مناسب جهت اشتغالزایی بوده و همچنین زیرساخت مهمی برای توسعه سایر صنایع و کسب و کارها فراهم می کند و از آنجا که گام به گام با آخرین فناوری های روز دنیا در حال پیشرفت و گسترش است می‌تواند به عنوان یکی از محرکه‌ های موتور اقتصاد نقش‌آفرینی نماید. از اینرو باید با دقت به تمام جوانب آن توجه داشت و موضوع یا مشکلی از آن را حل نشده باقی نگذاشت.


خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی