عضو کمیسیون اقتصادی درگفتگو با پایگاه خبری بانکداری الکترونیک مطرح کرد:

ضعف شدید سیستم ارتباطی در گسترش اینترنت/ عدم خود باوری سیستم بانکی جهت ورود دربانکداری مجازی

متاسفانه در حال حاضر بانک مرکزی و سیستم بانکی کشور خودباوری لازم برای وارد شدن به صنعت بانکداری مجازی را ندارد، از سوی دیگر مساله ایجاد بستر مناسب جهت دسترسی مشتری به بانکداری مجازی و نحوه آموزشات لازم در این زمینه است که باید رفع شود تا شاهد شکوفایی کشور در حوزه بانکداری مجازی باشیم.

دکتر رحیم زارع عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری بانکداری الکترونیک با اشاره به لزوم ایجاد نظام بانکداری مجازی گفت: در آینده نه چندان دور بانکها باید به کوچکسازی رو بیاورند و هزینه های اضافی خود را کاهش دهند، پس باید از هم اکنون زیر ساختها و ملزومات بانکداری مجازی را ایجاد کنند، ازسوی دیگر با این رویکرد کاهش هزینه های مردم هم خواهیم داشت که باید به شدت مد نظر قرار گیرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مشکلاتی نیز بر سر راه بانکداری مجازی وجود دارد که مهم ترین آن عدم همکاری بانکها بزرگ جهانی با ایران و ضعف سیستم ارتباطات در گسترش اینترنت در تمام مناطق کشور است، به صورت کلی تئوری موضوع بانکداری مجازی در کشور موجود است و دیگر باید وارد فضای عملیاتی شد.
کارشناس مسایل بانکی در پایان گفت: متاسفانه در حال حاضر بانک مرکزی و سیستم بانکی کشور خودباوری لازم برای وارد شدن به صنعت بانکداری مجازی را ندارد، از سوی دیگر مساله ایجاد بستر مناسب جهت دسترسی مشتری به بانکداری مجازی و نحوه آموزشات لازم در این زمینه است که باید رفع شود تا شاهد شکوفایی کشور در حوزه بانکداری مجازی باشیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر کشور ما از نظر پیشرفت نظام بانکداری نوین به خصوص بانکداری مجازی از وضعیت کنونی دنیا بسیار عقب هستیم و لازم است تا خود را به استانداردهای جهانی نزدیک کند.
زارع خاطرنشان کرد:  باگذشت زمان تکنولوژی نیز با سرعت بالا و پیچیدگی عظیم پیشرفت می کند، به گونه ای که از سال 1900تا 1950 ، 50سال به طول انجامید تا  علم دوبرابر شد اما در سال 2020 سرعت دو برابر شدن علم در هر 73 روز تغییر میکند و پیشرفت تکنولوژی به حدی است که امکان رسم منحنی پیشرفت علم در همه ابعاد وجود ندارد.
وی ادامه داد: خواسته مردم با توجه به سرعت علم جلو می رود و ساختارهای قبلی دیگر پاسخگو نیست، در این حالت نیز لزوم وجود سیستم بانکداری مجازی و تسهیل دسترسی به حسابها در هر موقعیت مکانی و زمانی بیشتر احساس می شود، این در حالی است که هزینه اداره بانک ها به صورت انسانی و حضور مستقیم مشتری نیز بسیار بالا است.

نماینده مردم آباده و بوانات با اشاره به مزایای فراوان مدیریت به روش بانکداری مجازی گفت: بزرگترین فایده مدیریت سیستم پولی به روش مجازی، ایجاد شفافیت در نظام بانکی است که میتواند از تشکیل باندهای فساد و رانت جلوگیری کند.
زارع ادامه داد: از دیگر مزایای توسعه بانکداری مجازی، کاهش هزینه و بالا رفتن بهروری، بالا رفتن سرعت انجام عملیات بانکی، کاهش وقت مشتری و ایجاد دسترسی آسان به شبکه بانکی و جذب مشتری است.

پایان پیام/


خبر پیشنهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی