سیگار چاق میکند یا چاق؟

محققان موسسه اُرِگان در آمریکا، وضعیت 400 زن جوان را طی دو سال تحت بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که افراد سیگاری به‌طور مشخص اضافه‌ وزن بیشتری نسبت به غیرسیگاری‌ها داشتند

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،بسیاری از کسانی که از سیگار استفاده می‌کنند بر این باورند که سیگار کشیدن اشتهای آنها را مهار می‌کند و در نتیجه کاهش وزن آنها را در پی خواهد داشت.

پژوهشگران دریافته‌اند زنانی که برای جلوگیری از چاقی سیگار می‌کشند 3 برابر بیشتر از غیرسیگاری‌ها در معرض چاقی قرار دارند.

محققان موسسه اُرِگان در آمریکا، وضعیت 400 زن جوان را طی دو سال تحت بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که افراد سیگاری به‌طور مشخص اضافه‌ وزن بیشتری نسبت به غیرسیگاری‌ها داشتند. برای مثال بعد از اضافه‌وزن مربوط به زایمان، افراد سیگاری 9/2 کیلوگرم اضافه‌وزن داشتند، درحالی که افراد غیرسیگاری به اضافه‌وزنی حدود 9/0 کیلوگرم دچار شده بودند. محققان می‌گویند نتایج به دست‌آمده که در نشریه «اشتها» به چاپ رسیده است، این باور رایج درباره لاغر کردن با کشیدن سیگار را به چالش می‌کشد اما برخلاف مطالعاتی که در زمینه سیگار و لاغری منتشر شده بود، علت آن را توضیح نمی‌دهد.

از سوی دیگر نه تنها کشیدن سیگار که ترک سیگار نیز می‌تواند باعث اضافه‌وزن شود. برخی آمارها حاکی از این هستند که افرادی که سیگار را ترک کرده‌اند چهار تا هفت کیلو به لحاظ وزنی سنگین‌تر شده‌اند. البته دلیل‌های متعددی برای این قضیه ذکر شده است مانند اینکه پس از آنکه از بخار و قطران و اسید هیدروسیانیک سیگار در دهان خبری نیست، اعصاب چشایی دهان این فرصت را می‌یابند که خود را دوباره احیا کنند، به همین خاطر غذاها به نظر خیلی خوشمزه‌تر می‌آیند. دلیل موجه دیگر می‌تواند این‌گونه باشد که سیگار باعث تحریک حسی فضای دهان می‌شود. فرد سیگاری پس از ترک سیگار این میل و هوس دهانی را با خوردن برآورده می‌کند.
اما با وجود تمامی این اخبار، مطالعه‌ای دیگر که سال 1998 در آمریکا روی 4 هزار نفر صورت گرفته بود، نشان داد که هیچ رابطه‌ای میان کشیدن سیگار و کاهش یا افزایش وزن وجود ندارد و تنها چند نفر از افرادی که سن‌شان میان 18 تا 30 سال بود کاهش وزن بسیار جزئی داشتند.

منبع: تسنیم


خبر پیشنهادی
مدیرعامل بانک ملت در گفت و گو با بانکداری آینده عنوان کرد؛

رویکرد دیجیتالی شدن، کارزار آینده بانکداران/ راه طولانی

بررسی اهداف اولیه صندوق در گفت وشنود یک پیشکسوت با مدیران نسل جدید

حلقه مفقوده ضمانت/ رفتار دولت در مورد ضمانت صادرات


این مطلب را به اشتراک بگذارید
خبر پیشنهادی